Mexcikánský western à la Gipsy.cz

Praha - Své třetí album s názvem Desperado vydává v těchto dnech skupina Gipsy.cz. Album, jehož styl označují s nadsázkou jako „mexcikánský western“, natočila kapela po návratu ke svému původnímu složení - vedle lídra Radka Bangy tvoří sestavu spolutvůrce projektu Gipsy.cz houslista Vojta Lavička, kontrabasista Jan Surmaj a kytarista a akordeonista Petr Surmaj. Titulní skladba už boduje v hitparádách tuzemských rádií, kapela chystá vystoupení na různých místech republiky.

„Album jsem produkoval pouze já, postaral jsem se úplně o všechno od nástrojů přes vokály po stříhání a míchání, takže je ta deska velmi ucelená. Při poslechu podle mne od začátku do konce nepadá řetěz a mám ověřeno, že lidé ty písničky nepřeskakují,“ řekl Banga. Dodal, že kapela tři roky vybírala ze zhruba 80 písní, jejichž autorem je převážně Banga. Využil však i několika hudebních nápadů svých spoluhráčů. Na singlu Desperado je slyšet country kytara Medarda Konopíka, Bangova strýce a člena skupiny Tučnáci. „Měl jsem nápad spojit country, taneční rytmus a cikánské housle,“ řekl Banga.

Radek Banga:

„Deska představuje vývoj Gipsy.cz. Deset let jsem byl underground, pak jsem si dva roky vyzkoušel, co je to být úplný zaprodanec, teď už mezi tím umím balancovat a našel jsem sám sebe.“

Předchozí album Reprezent podle něj představovalo spíš world music a setkalo se s větším ohlasem v zahraničí než v Česku. Celá nová nahrávka vznikala v Bangově malém studiu Bangatone. „Kombinace s bratry Surmajovými je jedinečná a funguje, i když to tak nemusí být napořád. Petr a Honza vnímají hudbu mnohem více romsky, Vojta Lavička byl vždycky spíš alternativec a já jsem obyčejný evropský rockenrolový producent, takže někdy je cesta ke společnému názoru obtížná,“ podotkl Banga.

Autorkou obalu alba, na němž Banga připomíná proslulého banditu Calveru, je jeho snoubenka. Dvouletá pauza, kdy Gipsy.cz hráli hlavně v zahraničí, prý pomohla kapele vzpamatovat se z obrovských úspěchů, na které nebyla připravena. „Dnes už mohu říct, že po roce 2007 jsme tak trochu zešíleli a ocitli se na místech, kde jsme vůbec neměli být. Na mě spadla velká deprese a musel jsem v sobě opět najít pokoru a lásku k hudbě,“ přiznal Banga.

Za jedno z míst, kde kapela „neměla být“, označil soutěž Evropské vysílací unie (EBU) s názvem Eurovision Song Contest v roce 2009 v Moskvě. S písní Aven Romale (Rome, vpřed) kapela neuspěla, přestože si pro své vystoupení připravila náročnou choreografii. „Už tam jsme pochopili, že tohle je ten mantinel, který jsme neměli překročit. Už vím, že není důležité stát v každé estrádní blbosti, kterou mi kdo nabídne. Už si vybírám,“ uvedl Banga. Stejně tak se již prý nenechá natlačit k vyjádření k romské otázce.

Hudba jako politická demonstrace

„Tohle řešení rasových demencí mě nebaví a zdržuje. Já se považuju především za člověka, nechci se nechat zatáhnout do té války, ať mě každý soudí jen podle mé hudby, ta je více než všechny politické demonstrace,“ řekl. Na druhou stranu se textem skladby Desperado trochu nechtěně přesně trefil do současné politické situace a pocitu mnoha voličů otrávených krizí vládní koalice. „Pravý desperado, který nic neudělal, ale je trestán, je totiž daňový poplatník. Dívám se tak na tu politiku a říkám si: Za tohle já odevzdávám daňové přiznání? Řešit se mají důchody, senioři, podpora práce pro mladé a vláda se zabývá hovadinami, ve kterých se opravdu nevyznám,“ prohlásil Banga.

Kapela Gipsy.cz zahájí 19. dubna účastí na charitativním koncertu v pražské O2 areně sérii koncertů. Chystá se vystupovat na festivalech a letních scénách, například na festivalech České a Moravské hrady nebo akcích v Maďarsku, Německu a Polsku. Repertoár by měla tvořit především nová deska. Skupina je držitelem ceny Anděl za rok 2006 v kategorii objev roku a nově také ceny ALMA 2007 v kategorii world music. Před třemi lety Gipsy.cz jako první česká skupina vystupovali na legendárním festivalu v Glastonbury.

Reprezent(ovali) i v Austrálii

Poslední album skupiny Reprezent uspělo u recenzentů britského časopisu Songlines. Prestižní magazín zabývající se world music zařadil desku do seznamu Top of World Album. Gipsy.cz hráli na přelomu února a března v Austrálii, kde s velkým úspěchem vystoupili jako hlavní hvězdy na devíti vyprodaných festivalech, jejichž cílem bylo představit romské a turecké kapely.

Gipsy.cz
Gipsy.cz