Stát na vlastních nohou i bez nich

Praha - Nová výstava v pražském Centru současného umění DOX představuje vozíčkáře v netradičních rolích. Soubor fotografií s názvem Umíme se postavit na vlastní nohy - skutečné příběhy vozíčkářů má ukázat, že i lidé s postižením mohou žít normální život, chodit do práce a věnovat se koníčkům. Na dnešní vernisáži to řekla ředitelka Svazu paraplegiků Alena Jančíková, která výstavu zorganizovala spolu s Poštovní spořitelnou. Autorem cyklu je fotograf Lukáš Pelech, v centru DOX bude výstava do 9. května.

„Stačí pár úprav pracoviště, vstřícné okolí a kuráž - a je o invalidu méně, o člověka na vlastních nohou více,“ stojí například pod fotografií truhláře Jiřího ze Suchdola nad Odrou. Na černobílé fotografii je zachycen na vozíku, na barevném snímku pak ve své dílně „stojí“ na nohou z nářadí.

Na další z celkem deseti fotografií je zase myslivec Radek, který i po úraze při řezání stromů dál žije na samotě, stará se o zvěř a do lesa jezdí na čtyřkolce. Výstava dále ukazuje třeba kadeřnici, lyžaře, učitele nebo zdravotní sestru, kteří se své profesi či zájmům věnují i přes postižení dolních končetin.

Video Z DOX informuje Lenka Drmotová
video

Z DOX informuje Lenka Drmotová

„Výstava netradičním způsobem umožňuje nahlédnout do života lidí na vozíčku, ukazuje jejich odhodlání a pozitivní přístup k životu. Soubor fotografií od května do září navštíví 24 měst po celé České republice,“ popsala výstavu Jančíková. Smyslem je prý i varovat zdravé lidi, že na vozíku mohou skončit velmi snadno, například po pádu ze stromu nebo autonehodě.

Ročně prý totiž v Česku skončí na vozíku asi 200 lidí. Svaz také na pomoc handicapovaným a jejich rodinám spustil web, kde najdou tipy na bezbariérové služby nebo možnosti práce, studia a sportovního vyžití.

Z expozice v DOX / Na vlastních nohou
Z expozice v DOX / Na vlastních nohou