17 šaolinských mnichů na Tanci Praha

Praha – Představení Sutra, které bude hlavním lákadlem letošního festivalu Tanec Praha, vytvořil v londýnském Sadler's Wells vlámský choreograf a tanečník Sidi Larbi Cherkaoui se sedmnácti mladými buddhistickými mnichy z původního šaolinského kláštera z čínské provincie Henan. K lákavým hostům 23. ročníku, který se koná od 6. do 29. června, patří i představení v choreografii Brita Arama Khana nazvané Vertical Road, jež festival zakončí.

"Sutra nadchne jak milovníky akrobacie a bojových umění, tak náročné publikum současného tance. Navíc bude Praha jedním z posledních míst světového turné tohoto úspěšného projektu," upozornila Yvona Kreuzmannová, předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha. Sidi Larbi Cherkaoui se v choreografii inspiroval dovedností, silou a duchovností buddhistických mnichů. Spolu s ním na jevišti tančí sedmnáct mnichů z šaolinského kláštera ve věku od 12 do 26 let, kteří dodržují přísné zásady buddhistického učení, jehož každodenní součástí jsou bojová umění kung-fu a tai-chi. Sutru uvede Tanec Praha třikrát (od 25. do 27. června) v Hudebním divadle Karlín.

Další z hvězd festivalu - britský tvůrce Akram Khan - představí se svým souborem, složeným z tanečníků z Asie, Evropy a Blízkého východu, svou nejnovější choreografii Vertical Road inspirovanou mystickou tradicí súfismu a dílem perského básníka a filozofa Rumího. "Nečekejte gejzír atraktivních efektů, ale soustředěné, potemnělé, nenápadně plynoucí představení, které diváka vtáhne svou celistvostí, dokonalou souhrou choreografie, výtvarného řešení scény, kostýmů i světelného designu a originální hudby. Diváci, kteří dokázali ocenit Alaina Platela či Marii Chouinard, si nesmí tento večer nechat ujít," doplňuje Yvona Kreuzmannová.

O zahájení festivalu 6. června se postarají dánští Granhøj Dans, soubor, který české publikum z Tance Praha už zná. Granhøj Dans zahájí večer vizuálně-tanečním koncertem Dance me to the end on / off Love, který je inspirován skladbami hudebníka Leonarda Cohena, a po pauze bude pokračovat choreografií, jež čerpá z hudebního odkazu skladatele Gustava Mahlera: 2men2mahler.

V Praze zatančí také Louise Lecavalier, ikona současného kanadského tance a bývalá hvězda souboru La La La Human Steps, Crystal Pite, RootlesRoot Copany nebo Compagnia Zappalà Danza.

Mladá evropská scéna včetně té české se představí v Evropských tanečních laboratořích, které navazují na doporučení mezinárodní jury Aerowaves po zhlédnutí téměř 600 přihlášených děl. Festival nabídne také dětská představení, workshopy i výstavu. Vstupenky jsou v prodeji od 20. dubna v divadle Ponec a na představení v Hudebním divadle Karlín a na Nové scéně ND také na pokladně těchto scén.