Pašijové hry nastudovalo 250 farníků

Žďár nad Sázavou - Biblický příběh o životě a smrti Ježíše sehrálo v úterý 19. dubna ve Žďáru nad Sázavou kolem 250 lidí. Rozsahem ojedinělou pašijovou hru pod širým nebem pořádá žďárská farnost od konce 90. let. V přírodním areálu Libušín sledovaly představení i tentokrát tisíce diváků. Velkopáteční scéně dominoval na pahorku skoro čtyřmetrový dřevěný kříž s ukřižovaným. Vyvrcholením hry bylo zjevení Ježíše v bílém rouchu po jeho vzkříšení z mrtvých.

Podle Petra Krábka z organizačního týmu se farníci snaží lidem před Velikonocemi přiblížit atmosféru děje, který se odehrál před 2 000 lety. „Když si někdo přečte pašije, tak mu třeba spousta věcí není jasná,“ vysvětlil.

Kvůli hře se farníci scházeli od počátku března. Šilo se kolem 60 nových kostýmů. Část herců se mění, nové oblečení potřebují i odrůstající děti. „Do hry jsou zapojeny všechny věkové kategorie farníků,“ poznamenal Krábek. Nejmenšímu letošnímu účastníku byl sotva rok, objevil se s matkou v davových scénách. Zúčastnili se i více než osmdesátiletí herci. Stejné je řadu let obsazení hlavních rolí, Ježíše a Jidáše.

„Tento přes dva tisíce let starý příběh, oslovuje stále všechny. Je velmi působivý, protože je pravdivý,“ řekl představitel Ježíše Martin Dobrovolný. Do příprav se dohromady zapojilo asi 400 lidí, kromě herců to byli i osvětlovači a zvukaři. Stovka dobrovolníků pomáhala při sobotním stavění kulis, vyrobených hlavně ze dřeva, dřevotřísky a sololitu.

Tradice pašijové hry ve Žďáru začala v roce 1998. Od té doby se hra dvakrát neuskutečnila kvůli špatnému počasí. Představení se koná dva dny před Zeleným čtvrtkem, kdy si křesťané připomínají poslední večeři Ježíše s apoštoly. Následuje Velký pátek s ukřižováním. Zmrtvýchvstání se slaví na Boží hod velikonoční, který letos připadá na neděli 24. dubna.

Pašijové hry
Pašijové hry
Více fotek
  • Pašijové hry autor: Pavlíček Luboš, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2485/248408.jpg
  • Pašijové hry autor: Pavlíček Luboš, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2485/248409.jpg