Zviditelněná síla vnitřního zraku nevidomých

Praha – Pro nevidomé je dotek jedním ze základních prostředků k poznávání světa. Bosenský výtvarník, akademický malíř Dino Čečo vynalezl unikátní metodu, která umožňuje nevidomým malovat obrazy. Malování pomáhá nevidomým dětem i dospělým zvýšit sebevědomí, mohou tak v sobě navíc objevit skrytý talent. Díky malování se cítí být vytížení a užiteční. V galerii Nadace Artevide v Karmelitské 14, v Praze 1 je stálá expozice vybraných obrazů nevidomých. K vidění je jak originál, tak jeho reliéf. Reliéfní otisk jejich děl, umístěný vždy vedle původního plátna, dává možnost si vnitřní svět nevidomých autorů doslova osahat.

„Když maluji zjevení, tak nemyslím skoro na nic. Já vím, jak ten Ježíš Kristus vypadá, vím, jak se mi zjevuje ve snu, takže už mám postavu před očima. Já myslím, že lidé na moje obrazy reagují pozitivně. Na všechny to udělalo veliký dojem,“ přiblížil svou tvorbu Pavel Diblík.

„Pavlík je výjimečný, vyjadřuje se zcela abstraktně. Jeho energická malba mu pomáhá se odreagovat. Už tři roky pracuji s nevidomými dětmi a dosahujeme s mou metodou okamžité malby fenomenálních výsledků,“ upozornil Dino Čečo na svůj evropský patent.

Video Reportáž Ondřeje Moravce
video

Reportáž Ondřeje Moravce

„Vždy jsem hledal možnost, jak rychle vyjádřit inspiraci, vyvrhnout myšlenky bez možnosti kalkulace. Na spodní netkanou textilii dám černou vrstvu barvy, přes ni přetáhnu plátno a pak tlakem prstů svrchu nebo jehlou tlačím na povrch. Při tomto postupu se skutečně nedá nic změnit. Z těchto originálů pak vzniká identický reliéfní obraz, který si mohou i nevidomí hapticky – dotykem prstů – přečíst, vidět jej,“ pokračuje Čečo. 

„Ty reliéfy, co máme v galerii, jsou velmi drahé. Naštěstí jsme našli výbornou firmu, která je schopná je vyrobit. Nejdříve je musí nafotit, vyčistit je, udělat číselný kód a pak je speciálními stoji vyřezat. Každý obraz trvá dvacet hodin a vychází asi na 12 – 15 tisíc korun. Naším plánem je, aby každý náš nevidomý autor měl svůj grafický list. Jako každý umělec chce mít i nevidomý svoje dílo a něco z toho mít, takže je možné si list koupit. Část z prodeje patří tedy i jeho autorovi,“ informovala prezidentka společnosti Artevide Zuzana Kopečná.

Nevidomý Pavel Diblík maluje
Nevidomý Pavel Diblík maluje
Více fotek
  • Nevidomý Pavel Diblík maluje autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2492/249121.jpg
  • Dino Čečo s dílem nevidomé dívky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2492/249124.jpg
  • Zuzana Kopečná se svým portrétem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2492/249123.jpg