Francouzi si hrají na neandertálce

Paříž – Skupina francouzských paleontologů porcuje čerstvě zabitého bizona pazourkem jako neandertálci, aby lépe pochopili používání nástrojů a řeznické metody z doby před 50 tisíci lety. Dnes končící dvoudenní experiment se odehrává ve Villemur-sur-Tarn u Toulouse. Vědci používají repliky nástrojů z pazourku a z křemence a pečlivě zaznamenávají okamžiky, kdy nástroje narazí na kost. Všímají si jak stop, které nástroj zanechá na kosti, tak opotřebování nástrojů. Výsledky budou porovnány s nálezy kostí a nástrojů z archeologických vykopávek.

„Jsou to dobré nástroje, ostré jako břitva, i když se rychle otupují. S pazourkem by šlo operovat,“ řekla Sandrine Costamagnová, z jejíž iniciativy se pokus koná. V oblasti Toulouse, kterou neandertálci obývali před 40 000 nebo 50 000 lety, byly nalezeny stovky koster a kostí bizonů, které lovili, spolu s nástroji, které používali. Podle vědců jsou důvody se domnívat, že si z ulovených zvířat brali jen nejlepší kusy.

Pokus francouzských vědců je podle nich v Evropě první, při němž bylo použito tak velké zvíře. Podobné pokusy s použitím bizonů byly už podniknuty ve Spojených státech. Nástroje byly ale z obsidiánu, kterému dávní obyvatelé Ameriky dávali přednost. Zvíře porcované Francouzi pocházelo z chovu v pohoří Cevenny. Byl to starý kus určený k utracení. Poražen byl na jatkách.