Tančím, tančíš, tančíme

Praha – V Praze a dalších sedmadvaceti českých městech dnes probíhají oslavy Mezinárodního dne tance. Veřejnost se může těšit na taneční průvod Prahou, taneční flashmob, různá představení nebo otevřené lekce. K této příležitosti byla vytvořena i unikátní taneční mapa v několika mutacích. V hlavním městě, které je epicentrem oslav, bude tanečně aktivních dvaadvacet organizací. Divadlo Ponec například připravilo divácky populární tančírnu – tentokrát v rytmech flamenca. Další představení nabídnou soubory NANOHACH nebo VerTeDance. Unikátní lezecko-taneční performance s názvem Tanec v letu předvedou vpodvečer profesionální horolezci na lezecké stěně v Holešovicích.

Kromě otevřených lekcí a jiných zajímavých tanečních akcí se účastníci mohou těšit na taneční průvod Prahou. Průvod má v plánu několik zastávek v centru města, kde si účastníci zatančí jednoduché a veselé lidové tance s živou muzikou. Akce bude zahájena v 17:00 hodin ve Františkánských zahradách, poté se průvod přesune k Národnímu divadlu. Oslavy pak budou pokračovat na Kampě. Nová scéna Národního divadla poskytne na piazzetě prostor pro společný taneční happening ve stylu street dance.

Druhým nejaktivnějším městem na letošním Mezinárodním dni tance je letos Brno. Taneční představení ve veřejném prostoru a improvizační jamy si připravily taneční skupiny Filigrán a Bardo. Program nabídne také ND Brno nebo taneční studio NO FEET. Pro zpřehlednění rozsáhlých oslav spojili organizátoři své síly s iniciativou Auto*Mat a vytvořili taneční mapu v několika mutacích. Účastníkům oslav mapa poslouží k usnadnění orientace mezi aktivními místy. Jako průvodce tanečním světem však bude využitelná i po skončení akce.

Mezinárodní den tance, od roku 1982 každoročně organizovaný Tanečním komitétem ITI (International Theatre Institute) a v Česku koordinovaný občanským sdružením Vize tance, proběhne v České republice podruhé. Prohlášení letošních oslav bylo vysloveno světoznámou choreografkou Anne Teresou De Keersmaeker. „Už loňský rok jsme byli Tanečním komitétem ITI prohlášeni v tomto ohledu za jeden z nejaktivnějších států na světě. Věříme, že tomu bude tak i letos,“ doplňuje Lenka Eidlpesová z Vize tance.

Mezinárodní den tance 2011
Mezinárodní den tance 2011