Svět našich prababiček na dotek

Plzeň - V Mariánské Týnici dnes slavnostně zakončili rozsáhlý muzejní projekt, který v regionu nemá obdoby. „Barokní perla západu Čech“, jak se Týnici říká, získala za dotace z Evropské unie moderní expozice, které mapují život našich předků. Věrná replika brány statku otevírá svět našich prababiček. Popisky u exponátů nejsou, neboť v novém muzeu o starých časech jde hlavně o zážitky. Všechno je tu tak, jak bylo dřív. Jen s výjimkou moderních dotykových panelů, které reálné předměty virtuálně doplňují.

„Usilovali jsme nejvíce o to, aby předmět nebyl vytržen ze souvislostí a byl umístěn tam, kam patříval,“ upozornila ředitelka Muzea a galerie severního Plzeňska – Mariánská Týnice Irena Bukačová. 

Expozice má tři hlavní pilíře – národopis, život ve městě a kulturu a náboženství. „Vybírali jsme exponáty pokud možno výjimečné a takové, které jinde nemůžete vidět,“ přiblížil expozici Jiří Fák, vedoucí historického oddělení muzea. Jedním z takových předmětů jsou i figurální kamna Lída vyráběné v Metternichově huti v Plasech, jejich autor je nazval podle dívky, do které byl platonicky zamilovaný. „Když se v Lidušce pěkně zatopilo, tak Liduška zčervenala, a to na určitých částech těla,“ informovala průvodkyně muzea Alena Franková.

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

Realizace projektu trvala tři roky. Budovalo se postupně za provozu, aby se Mariánská Týnice nemusela uzavírat návštěvníkům. Jak vyčíslila ekonomka Týnice Lenka Zemanová, celkové náklady byly asi 9 milionů 900 tisíc korun, z nichž Evropská unie pokryla 85%.

Původně poutní areál v Mariánské Týnici má mezi skvosty architektury středoevropského baroka nepochybně významné postavení. Kostel Zvěstování Panny Marie, jednopatrová budova proboštství a ambity s freskovou výzdobou byly postaveny podle plánů Jana Blažeje Santiniho v 18. století.

Dějiny poutního místa v Týnici jsou však podstatně starší. Souvisí s působením cisterciáckého kláštera, založeného v nedalekých Plasech knížetem Vladislavem II. v roce 1144. Obec Týnici získal klášter v roce 1230 a brzy poté je zde doložen kostel s uctívanou sochou Panny Marie. Muzeum je tu už od roku 1952.

Mariánská Týnice / nová expozice
Mariánská Týnice / nová expozice
Více fotek
  • Mariánská Týnice / nová expozice zdroj: Mariánská Týnice http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2505/250446.jpg
  • Mariánská Týnice / oltář v Kostele Zvěstování Panny Marie zdroj: Mariánská Týnice http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2505/250448.jpg