Nový zlínský salon představí na 100 umělců

Zlín – Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně dnes zahájila svou největší výstavní akci letošního roku - Nový zlínský salon. Na třech místech ve Zlíně svá díla představuje takřka stovka autorů pracujících s různými médii z Česka a Slovenska. Šestý ročník trienální přehlídky potrvá do 28. srpna a letos vzdává poctu Monogramistovi T.D ze Slovenska a českému umělci Jiřímu Valochovi. Nový zlínský salon navazuje na tradici historických salonů, které se ve Zlíně konaly každoročně v letech 1936 až 1948. Tehdy šlo o dosud nejvýznamnější přehlídky soudobého československého, v letech 1939 až 1944 českého výtvarného umění. Přehlídky byly obnoveny v roce 1996.

„Myslím, že můžeme používat titul Československá výstava s nejdelší tradicí ve střední Evropě,“ poznamenal ředitel krajské galerie Václav Mílek. Zároveň upozornil na to, že z hlediska počtu zastoupených autorů jde o jednu z nejrozsáhlejších přehlídek v ČR. Letošní ročník se od těch předchozích mírně liší - významně se obměnila odborná jury, která zodpovídá za nominace umělců. Pořadatelé tak chtěli zajistit, aby se ze salonu nestala výstava českého a slovenského umění posledního půlstoletí. Salon má naopak sloužit jako reprezentativní průřez aktuální scénou obou států. „Návštěvník, který projde touto výstavou, by měl získat ucelenou představu o tom, co to je současné umění,“ řekl Mílek.

Salon doprovodí básnické večery

Vedle kmenových prostor - Domu umění a druhého poschodí zlínského zámku, si krajská galerie vypůjčila také část pátého poschodí ve 32. budově bývalého svitovského areálu. Přičemž v Domě umění je hlavní pozornost věnována dvěma autorům - slovenskému umělci Monogramistovi T.D a českému umělci Jiřímu Valochovi. Salon doprovodí cyklus básnických večerů, které se budou konat každý květnový pátek v Domě umění. Cyklus začíná tento týden, věnovat se bude Zbyňku Hejdovi. „Samozřejmě to není jen o poezii, ale i o hudebním programu,“ doplnil Martin Beníček z krajské galerie ve Zlíně.

Šířeji koncipovaný doprovodný program se uskuteční 20. května, kdy se při Galerijní a muzejní noci v 19:00 otevřou brány kulturních institucí ve Zlíně. V každém místě bude připraven speciální program pro všechny věkové skupiny. Na návštěvníky čekají například komentované prohlídky, workshopy, ukázky řemesel, projekce, pozorování oblohy, aukce a koncerty.

Nový zlínský salon
Nový zlínský salon
Více fotek
  • Nový zlínský salon autor: Zdeněk Němec, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2518/251731.jpg
  • Nový zlínský salon autor: Zdeněk Němec, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2518/251729.jpg
  • Nový zlínský salon autor: Zdeněk Němec, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2518/251728.jpg