Barenboim dirigoval koncert v Gaze

Gaza - Hodinu dnes hráli evropští hudebníci palestinským posluchačům v pásmu Gazy hudbu Wolfganga Amadea Mozarta. Do Gazy je přivezl izraelský dirigent, klavírista a obhájce práv Palestinců Daniel Barenboim. Mezi hráči byli členové berlínské Staatskapelle, filharmonií z Berlína a Vídně, Pařížského orchestru a milánské La Scaly. Zazněla Malá noční hudba a Symfonie číslo 40.

Koncert pro zhruba sedm stovek posluchačů se konal v sále na středomořském pobřeží na severu pásma Gazy. Jeho pořadatelem byla Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě.

Barenboim na začátku divákům řekl, že jim přijeli zahrát ti, kdo se o ně zajímají. V Izraeli platí za kritika okupace západního břehu Jordánu. I na tomto palestinském území už koncertoval.

"Jak víte, jsem…

… Palestinec, a to nejen proto, že mám palestinský pas. Jsem také Izraelec. Vidíte, že je možné být obojím. Abychom dosáhli spravedlnosti a míru, musíme mnohé učinit. Náš konflikt je konfliktem dvou národů přesvědčených o tom, že mají právo na život na tomtéž malém kousku země, takže naše osudy jsou spojené. Žádný národ by neměl žít v okupaci," řekl Daniel Barenboim na koncertě.

Barenboim se narodil před 68 lety v Argentině a před třemi lety přijal i palestinské občanství. Domnívá se, že je příkladem pro všechny, kdo si přejí mír mezi Izraelem a Palestinci. Od roku 1999 propaguje arabsko-izraelské kulturní vztahy a řídí také orchestr West-Eastern Divan, složený z mladých arabských a izraelských hudebníků, který sídlí ve španělské Seville. V Izraeli si svou pověst poškodil kvůli uvedení díla Hitlerova oblíbence Richarda Wagnera, jehož hudba byla v této zemi nepsaným tabu.