Martinický palác odhaluje renesanční atmosféru

Praha – Jedna z nejvýznamnějších a nejkrásnějších renesančních staveb v Praze, Martinický palác, dnes otevírá nové prostory. Palác na pražských Hradčanech prochází postupnou rekonstrukcí, jež probíhá od roku 2007. Nyní byly odstraněny rušivé prvky z rekonstrukce ze 70. let a pozůstatky po natáčení filmových štábů. Památku zapsanou na seznamu UNESCO si teď mohou návštěvníci prohlédnout v co možná nejautentičtější podobě.

Jak už napovídá název, majitelem Martinického paláce byl Jaroslav Bořita z Martinic, který byl vyhozen z okna společně s Vilémem Slavatou. Na místě dnešního paláce stávaly ve druhé polovině 14. století čtyři gotické domy, které v roce 1541 zničil obrovský požár, jenž zachvátil Malou Stranu a Hradčany. Po smrti Jaroslava Bořity z Martinic dědili Martinický palác postupně další členové rodu, avšak Jaroslav byl posledním členem, který zde provedl nějaké stavební úpravy. Následným působením různých majitelů palác silně utrpěl a ve 20. století se nacházel v dosti poničeném stavu.

Nyní je Martinický palác v majetku společnosti soukromých vlastníků, která organizuje rozsáhlou rekonstrukci. „Designově nám tady něco chybělo. Na stěnách převládala bílá barva, světla ze 70. let a celkově to vyznívalo tak, že je to nádherná stavba, architektura hezká, ale detaily byly rušivé. A to se nám k dnešnímu dni snad podařilo odstranit,“ popisuje rekonstrukci jeden z majitelů paláce Vratislav Veselý.

Video Rozhovor s Vratislavem Veselým a Jindřichem Kočím
video

Rozhovor s Vratislavem Veselým a Jindřichem Kočím

Renesanční palác jako ráj filmařů

Martinický palác je hojně využívaný také filmaři, kteří oceňují především autentické prvky a skvělou „renesanční atmosféru“: „Já jako filmař a architekt si nejvíce cením úžasných malovaných dřevěných stropů. Pak jsou to krásné zachované dobové malby, například v kapli ve Velkém sále, kde je úžasná nástropní freska “Peklo a ráj„,“ vyzdvihuje architekt Jindřich Kočí.

Návštěvníci se tak mohou těšit na nově otevřené prostory, přístupné je například celé první patro paláce, kde se nachází ložnice a denní pokoje rodinného sídla rodu Martiniců. Palác ale slouží také jako kulturní stánek, pořádají se tam konference, koncerty nebo kongresy.

Martinický palác / malované stropy
Martinický palác / malované stropy
Více fotek
  • Martinický palác / malované stropy zdroj: Oficiální stránky Martinického paláce http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2523/252237.jpg
  • Kaple Martinického paláce zdroj: Oficiální stránky Martinického paláce http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2523/252233.jpg
  • Martinický palác / ložnice zdroj: Oficiální stránky Martinického paláce http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2523/252236.jpg