Zlínský festival si ustele V peřině

Praha - 51. ročník mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Zlín film festival se letos koná od 29. května do 5. června. Uvede více než čtyři stovky filmů. Kromě čtyř tradičních mezinárodních soutěží se zaměří na italskou a maďarskou kinematografii. Mezi osobnostmi, které se na přehlídce objeví, bude kanadská herečka Stana Katicová a italská legenda Franco Nero. V rámci doprovodného programu se konají výstavy, workshopy a koncerty populárních českých skupin. Festival zahájí český 3D snímek F. A. Brabce o magickém světě dobrých i zlých snů V peřině.

„Festival si zachovává své proporce z minulých let. Uvedeme 431 animovaných, celovečerních i televizních snímků ze 43 zemí z celého světa. O ceny se bude v soutěžích ucházet 76 filmů,“ informoval umělecký ředitel přehlídky Petr Koliha.

Svůj vlastní film na ZFF přiveze a zároveň v porotě zasedne mladá kanadská hvězda Stana Katicová, známá ze seriálu 24 hodin nebo Castle na zabití. „V neděli doprovodí zahajovací film festivalu Jen pro zamilované (For Lovers only), který bude mít ve Zlíně světovou premiéru. Již teď jsme překvapeni obrovským zájmem členů jejích fanklubů z celé Evropy,“ podotknul Koliha.

Video Reportáž Jiřího Svobody
video

Reportáž Jiřího Svobody

V porotě zasednou bulharský herec Ivan Barnev, britský skladatel japonského původu Youki Yamamoto nebo český režisér Jan Hřebejk. Organizátoři chtějí ocenit za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti herce Petra Nárožného a Jiřinu Bohdalovou. Cenu Zlatá Europea udělovanou zástupci Evropské unie umění si ze Zlína odveze Dagmar Havlová.

Franco Nero uvede Dny italské kinematografie, kde diváci uvidí tvorbu režiséra, scenáristy, komunisty a věčného provokatéra Piera Paola Pasoliniho a režiséra a scenáristy Federica Felliniho. Sekce přiblíží i italský neorealismus a snímky pro děti a mládež či několik filmů se Sophií Lorenovou. Na programu budou také italské filmy z posledních let.

Retrospektiva věnovaná 110. výročí narození Walta Disneyho obsahuje například první animovaný film z jeho dílny - Sněhurku a sedm trpaslíků režiséra Davida Handa z roku 1937. Milovníci kreslených filmů mohou zhlédnout také další Disneyho díla jako například Fantazie (1940), Lady a Tramp (1955), Kráska a zvíře (1991) a Lví král (1994). Řadu uzavře nejnovější verze Medvídka Pú.

Součástí ZFF jsou doprovodné akce. Jednou z nich je již po čtrnácté výstava s názvem Minisalon - Filmové klapky, na níž se nejprve v pražském Divadle Hybernia a poté ve Zlíně představí 130 pomalovaných i jinak umělecky ztvárněných děl. Další se zaměří na více než sedmdesátiletou historii zlínské kinematografie. Koncertovat budou například skupiny Kryštof a Čechomor či Aneta Langerová. Součástí festivalu, jehož středobodem se stane nová budova Kongresového centra Zlín, opět bude mezinárodní festival reklamy Duhová kulička.

Ručně zdobená filmová klapka
Ručně zdobená filmová klapka
Více fotek
  • Ručně zdobená filmová klapka autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1666/166533.jpg
  • MFF Zlín autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/246/24585.jpg