Památky vypráví příběhy věcí

Praha – Prohlédnout si historickou posilovnu v hraběcí ložnici či osudové šaty Žofie Chotkové nebo být svědkem uvedení do chodu parního stroje z roku 1893 mohou návštěvníci hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu. V rámci třetího ročníku Oživlých památek připravily na květen prohlídky obohacené o „příběhy věcí“. Projekt seznamuje s předměty z mobiliárních fondů, i těch běžně nevystavovaných, které jsou svým příběhem zajímavé.

Některé památky v květnu vystavují jednotlivé předměty (vybrané tipy najdete níže), některé nechají návštěvníky nahlédnout do prostor, které nebývají běžně součástí prohlídkových tras.

Prohlídku zákulisí zámeckého divadla doprovázenou vyprávěním příběhu o Valdštejnech a Svaté alianci nabízí zámek Mnichovo Hradiště (ještě 21. a 28. 5.). Hrubý Rohozec zpřístupnil zámecké dětské pokoje a obnovenou historickou posilovnu v hraběcí ložnici. Restaurován byl i Rytířský sál na zámku Lemberk. Ve Valticích si lidé mohou alespoň očima zalistovat v knihovně knížete Mořice Josefa z Liechtensteina, která bude pro veřejnost otevřena po téměř sedmdesáti letech.


Vybrané Příběhy věcí:

Konopiště - ornát ze svatebních šatů a „sarajevské“ šaty Žofie Chotkové, manželky rakouského arcivévody Františka Ferdinanda d'Este, která zemřela při atentátu v Sarajevu.

Karlštejn – výstava dokumentující proces výroby kopií české svatováclavské a říšské císařské koruny v otevřených arkádách Císařského paláce.

Zámek a klášter Sázava – vystavení faksimile Kosmovy kroniky a remešského evangeliáře.

Libochovice – výstava Cestování před sto lety; předměty z mobiliárních sbírek jsou doplněny o obrazy Jana Dungela, zachycující faunu Jižní Ameriky.

Zákupy – prohlídky osobního výtahu císaře Ferdinanda V. (15., 22. a 29. 5., vždy od 14:30).

Kunštát – příběh sádrového polychromovaného modelu kachlových kamen v podobě Johannese říšského hraběte Coudenhove-Kalergi von Ronspergheim, který obdržela darem Thecla říšská hraběnka Coudenhove-Honrichs, majitelka panství Kunštát.

Lysice – notové záznamy, které napsal Mořic Ebner Eschenbach pro svoji ženu Marii, rozenou Dubskou; návštěvníci uslyší tyto skladby zaznamenané v loňském roce v koncertní úpravě.

Hradec nad Moravicí – příběh ceremoniálního kočáru Karla Maxe Lichnovského. Kočár, který kníže nechal vyrobit v Berlíně r. 1911 u firmy Eduarda Zimmermana, je z doby jeho působení ve funkci německého velvyslance a mimořádného zplnomocněnce německého císaře Viléma II. v letech 1912-1914.

Důl Michal v Ostravě – slavnostní zprovoznění parního stroje z roku 1893. Do chodu bude uveden do 21. 5. během Ostravské muzejní noci. Pro návštěvníky je připravený příběh historie tohoto stroje.

Rytířský sál na zámku Lemberk
Rytířský sál na zámku Lemberk
Více fotek
  • Rytířský sál na zámku Lemberk zdroj: Stránky zámku Lemberk http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2549/254852.jpg
  • Osobní výtah císaře Ferdinanda V. (zámek Zákupy) zdroj: Stránky zámku Zákupy http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2549/254854.jpg