Eurovizi vyhrálo ázerbájdžánské duo Ell a Nikki

Berlín – Finále letošního ročníku Eurovision Song Contest, které v sobotu večer hostil německý Düsseldorf, ovládlo duo Ell a Nikki původem z Ázerbájdžánu se svou milostnou baladou Running Scared. Rozhodly o tom hlasy diváků z celé Evropy. Čeština se ani letos sálem nenesla, Česko se stejně jako loni soutěže nezúčastnilo.

Na druhém místě skončil italský zpěvák Raphael Gualazzi a třetí byl Švéd Eric Saade. Soutěž původně známá jako Velká cena Eurovize se letos konala po šestapadesáté. Podle odhadů sobotní finále u televizních obrazovek sledovalo kolem 120 milionů diváků. Přímo do düsseldorfské arény se na vystoupení 25 finalistů přišlo podívat 36 tisíc lidí.

Ázerbájdžán, který tuto soutěž vyhrál vůbec poprvé, patřil už loni k favoritům díky zpěvačce Safuře. Před rokem ale dali diváci přednost mladičké Němce Leně Meyerové-Landrutové, díky jejímuž vítězství se letošní finále konalo v její vlasti. Meyerové-Landrutové, kterou Němci mohutně podporovali, se tentokrát triumf obhájit nepodařilo a skončila na desátém místě.

Na rozdíl od Německa, kde se Eurovision Song Contest těší velké popularitě, Češi o toto hudební zápolení v minulých letech příliš velký zájem nejevili, a tak už loni Česko do Osla žádného svého zástupce nevyslalo. Předtím ho reprezentovala třeba skupina Gipsy.cz nebo zpěvačka Tereza Kerndlová, ovšem bez většího úspěchu.

Ačkoli je tato soutěž často kritizována jako přehlídka kýčovité hudby, v několika případech už otevřela dveře k velké mezinárodní kariéře. Upozornila v ní na sebe třeba legendární švédská ABBA, která ji v roce 1974 vyhrála s pozdějším megahitem Waterloo. Mezi dřívější vítěze patří také slavný britský zpěvák Cliff Richard nebo zpěvačka Céline Dionová.