Recenze: Zvuk hluku

Nabídku zahraničních filmů v Česku obohatila francouzsko-švédská krimikomedie Zvuk hluku, která sází na originální bubenické uskupení, jejichž klip Music for One Apartment and Six Drummers z roku 2001 získal světovou slávu a na internetových serverech dodnes boduje. Na You Tube ho například vidělo skoro 8 miliónů lidí. Odolat pokušení vytvořit z tak oblíbeného klipu celovečerní snímek, by asi nedokázal nikdo. Johannes Stjärne Nilsson, grafik a režisér a Ola Simonsson, hudebník a učitel zpěvu se tohoto úkolu chopili originálně a s notnou dávkou smyslu pro absurdnost.

Tak jak je absurdní chování bubenických nadšenců, kteří v klipu čekají v autě, až majitelka opustí svůj byt, aby si na něj po jejím odchodu „zahráli“, je nadnesený i dodaný příběh filmu.

Šestice bubeníků realizuje na různých místech nekompromisní bubenické přepadení (např. v nemocnici rozezvučí pacienta, před koncertním sálem předvedou koncert pro šest bagrů či v závěru přichystají setmělému městu zvukovou lahůdku na dráty vysokého napětí). Šokovaná veřejnost jejich výstupy označí za hlukový terorismus, jehož likvidaci dostane na starost policie. Protiteroristický tým vede muž jménem Amadeus, který ovšem patologicky nenávidí hudbu (příčiny tkví, jak je divákovi polopatisticky ukázáno, v jeho dětství. Vyrůstal totiž v hudebně založené rodině a on jediný trpěl absolutním hudebním „hluchem“, čímž celou rodinu zklamal a následky si donesl až do dospělosti). Z honby za bubeníky se stane osobní záležitost, která má ale naprosto překvapující vyústění.

Sledování tohoto originálního snímku je zpočátku celkem osvěžující, neboť je tu konečně zase něco neotřelého a osobitého. Bohužel, snad kvůli specifickému švédskému smyslu pro humor a proslulé národní melancholii, filmu chybí potřebný rytmus filmový, toho hudebního je tam dostatek. Záměr tvůrců, výsměch nudnému střednímu proudu i hudebnímu snobství (a potažmo snobství jakémukoli), použitím těžkopádných psychoanalytických postupů, se jaksi vytrácí. Není to až taková jízda, jak by se dalo očekávat.

Přesto stojí film za vidění a nepochybuji o tom, že si najde i své nekonformní a zažrané příznivce. Slušelo by mu to, neboť je zde evidentní snaha pro tvůrčí originalitě a to se ocenit musí. Ale možná pro případné nadšence bude přínosnější soundtrack filmu. Tvůrci totiž upozorňují, že zvuk je originální, který vznikl v tu chvíli natáčení, nejedná se o žádné dotáčky a remixy.

Zvuk hluku/Sound of Noise

Švédsko-francouzský film – Režie: Ola Simonsson, Johannes Stjärne Nilsson - Hrají:Bengt Nilsson, Sanna Persson, Johannes Björk, Fredrik Myhr, Marcus Boij, Anders Vestergard, Magnus Börjeson, Björn Granath, Peter Schildt.

Premiéra v českých kinech 19. května 2011.