Nonstop československé čtení

Praha - Úderem desáté hodiny ranní dnes odstartoval 14. ročník Nonstop čtení. Po 24 hodin se budou v Praze a poté v Lysé nad Labem a také ve slovenských Košicích předčítat knihy od československých autorů z 1. poloviny 20. století. Akci každoročně organizuje Jazzová sekce, která provozuje i internetové jazzové rádio Hortus, na jehož stránkách je i letos z literárního maratonu vysílán přímý přenos.

Loňským tématem akce byla tvorba literáta Karla Hynka Máchy. Letos se ale organizátoři rozhodli pro obšírnější téma - díla autorů z 1. poloviny 20. století. Z úst asi stovek předčítajících zazní 15minutové úryvky z děl například od Karla Čapka, Jiřího Wolkera nebo Karla Poláčka.

Literárního maratonu se letos podle pořadatelů zúčastní stovky předčítajících, včetně významných osobností. Část z knihy přednese například Richard Hašek, vnuk Jaroslava Haška, český surrealistický básník a prozaik Pavel Řezníček nebo ředitelka pražské Galerie kritiků Vlasta Čiháková Noshiro. Za zmínku stojí také herečka Olga Schmidtová, která je nejstarší čtenářkou letošního čtení. Šestaosmdesátiletá dáma přečte úryvek z vybrané knihy v pondělí odpoledne.

Hlavním cílem projektu je zejména mladá generace, u které má akce vzbudit lásku k české literatuře a čtení obecně. Letošního ročníku se tak zúčastní i 1. Slovanské gymnázium v Praze 5. Tamní studenti budou číst v češtině, angličtině a ruštině například Čapkovy povídky, Markétu Lazarovou od Vladislava Vančury nebo Haškův román Osudy dobrého vojáka Švejka.

Zájemci si čtení mohou přijít poslechnout přímo do sídla Jazzové sekce ve Valdštejnské ulici anebo sledovat přenos na internetu. „Zítra (v úterý) se celodenní čtení přesune na Slovensko do Košic, v 16:00 se bude čtení přenášet i z městské knihovny v Lysé nad Labem,“ doplnil hlavní organizátor a předseda Jazzové sekce Karel Srp.


Kromě čtení jsou připraveny i další akce. „Nabídneme přednášky, hudební vystoupení i výstavu o protektorátu Čechy a Morava 1939-1945, která se koná u vstupu do zahrad Pražského hradu,“ vyjmenoval Srp. Expozice čítá desítky ukázek z tisku ve 40. letech, například Lidových novin, Venkova nebo Nedělního listu. Součástí jsou i dobové fotografie a veřejné antisemitské vyhlášky. Výstava potrvá do konce října.