Nejvíce Zlatých stuh si uvázaly Albatros a Knižní klub

Praha - V 19. ročníku soutěže autorů, překladatelů a ilustrátorů dětských knih Zlatá stuha 2010 uspěly zejména knihy od Albatrosu a Knižního klubu. Obě nakladatelství oslavila hned dva vítězné tituly. Albatros uspěl s knihami Bílá paní na hlídání a A pak se to stalo!, Knižní klub zaujal Ilustrovanými dějinami dopravy a naučnou knihou Víš, jak věci fungují? Jednu ze „stuh“ získal komiks výtvarníka Káji Saudka, který je už pět let v kómatu.

Porota ve výtvarné kategorii od Albatrosu ocenila knihu pro nejmenší čtenáře A pak se to stalo! „Této ceny si nesmírně vážím, obzvláště proto, že je to vlastně zahraniční ocenění,“ zavtipkovala při přebírání ceny slovenská ilustrátorka Martina Matlovičová. Zlatou stuhu získala i další publikace tohoto nakladatelství - Bílá paní na hlídání - a to naopak za literární zpracování.

Dvě vítězství si odnesl i Knižní klub. Publikace Jezdíme, plujeme, létáme - Ilustrované dějiny dopravy zvítězila v literární kategorii faktu pro děti a mládež. „Kniha vznikala za úzké spolupráce s ilustrátorem Janem Magetem a samozřejmě svůj podíl na ní má i řada odborníků,“ upozornila autorka knihy Jitka Lněničková. Za vydařený překlad byla oceněna naučná kniha Víš, jak věci fungují?, kterou taktéž vydal Knižní klub.

Video Reportáž Ivy Němcové
video

Reportáž Ivy Němcové

Celkem porotci ocenili deset knih pro děti a mládež. Například knihu Modrý Poťouch, první publikaci pro děti, která vyšla v nové edici Laskavé čtení nakladatelství Triton, nebo překlad komiksu o slavném černobílém psovi Snoopym. „Těší mě, že kvalitní překlady zahraničních komiksů mohou dnes konkurovat i překladům beletrie,“ okomentoval vítězství knihy Svět podle Snoopyho její překladatel Petr Onufer.

Komiksy ale slavily úspěch i ve zvláštní kategorii nakladatelských počinů z uplynulého roku. Zlatou stuhu získala například kniha Lips Tullian výtvarníka Káji Saudka. Zřejmě nejslavnější autor českých původních komiksů je od roku 2006 v kómatu, ocenění tak za něj převzaly jeho manželka a dcera.

Zlatou stuhu za celoživotní přínos získaly spisovatelky Vladimíra Gebhartová (bývalá šéfredaktorka dětského časopisu Sluníčko) a Olga Hejná, oceněn byl i ilustrátor Lumír Ševčík.

Zlatá stuha byla letos udělena po devatenácté. Uděluje se vždy ve třech kategoriích: výtvarné, literární a překladatelské, které jsou dále rozděleny na další podsekce, například literatura pro začínající čtenáře nebo literatura faktu pro děti a mládež. Porota rovněž každoročně vyhlašuje i zvláštní ceny za nakladatelský počin a celoživotní přínos literatuře pro děti.

P Ř E H L E D  O C E N Ě N Ý C H:

I. VÝTVARNÁ ČÁST

  • Beletrie pro děti a mládež: Navarana (Fakulta umění a designu UJEP; autor a ilustrátor: Martin Kuriš; grafická úprava: Lucie Pacalová a Jan Buchtela
  • Literatura faktu pro děti a mládež: Balet nás baví (Práh / Národní divadlo; autorka: Anna Novotná; ilustrátor: Jiří Votruba; grafická úprava: Barbora Solperová)
  • Výtvarný počin: Noemova archa (Baobab; autorka, ilustrátorka, grafická úprava: Tereza Říčanová)
  •  Knihy pro začínající čtenáře: A pak se to stalo! (Albatros; autorka: Ester Stará; ilustrátorka: Martina Matlovičová; grafická úprava: Magda Fišerová)

II. LITERÁRNÍ ČÁST 

  • Beletrie pro děti a mládež: Bílá paní na hlídání (Albatros; autor: Pavel Brycz; ilustrace: Iva Sýkorová-Pekárková)
  • Literatura faktu pro děti a mládež: Jezdíme, plujeme, létáme - Ilustrované dějiny dopravy (Knižní klub; autorka: Jitka Lněničková; ilustrátor: Jan Maget)
  •  Knihy pro začínající čtenáře: Modrý Poťouch (Triton; autor: Miloš Kratochvíl; ilustrátorka: Markéta Vydrová)

III. PŘEKLADOVÁ ČÁST 

  • Beletrie pro děti a mládež: Svět podle Snoopyho (CooBoo; autor a ilustrátor: Charles M. Schulz; překlad z angličtiny: Petr Onufer
  • Literatura faktu pro děti a mládež: Víš, jak věci fungují? (Knižní klub; autoři: Joël a Clément Lebeaumeovi; ilustrátoři: kolektiv; překlad z francouzštiny: Sabina Poláková)

IV. ZVLÁŠTNÍ OCENĚNÍ

  • Nakladatelský počin: Lips Tullian (Plus; autor: Jaroslav Weigel; ilustrátor: Kája Saudek)