Architekti chtějí Uran na seznamu památek

Česká Lípa - Česká komora architektů zaslala včera na ministerstvo kultury návrh na prohlášení obchodního střediska Uran (nyní Banco) v České Lípě kulturní památkou. Zapsání stavby na seznam nemovitého dědictví by mohlo zabránit demolici, kterou plánuje majitel střediska, soukromý investor. Podobná snaha se před několika lety objevila i v případě libereckého obchodního domu Ještěd. Jeho zbourání se tehdy ale zabránit nepodařilo.

Autorem obchodního domu Uran je architekt a profesor Akademie výtvarných umění (AVU) Emil Přikryl. Stavba vznikla na začátku 80. let 20. století a lze ji považovat za hodnotné architektonické dílo s typickými prvky neofunkcionalismu a postmodernismu, argumentuje ČKA.

"Účinek architektury Uranu se zakládá na vyvážených poměrových vztazích symetricky komponovaných objemů a na kontrastu velkých ploch hnědočerveného keramického obkladu s jemněji utvářenými detaily. Díky talentu a kompozičnímu mistrovství architekta Přikryla vyznívá tato syntéza několika různých stylových linií soudržně a pádně," píše se v textu teoretika architektury Rostislava Šváchy, jehož odborným posudkem komora svou žádost podložila.

Současným vlastníkem stavby je pražská společnost MPP Alfa. Firma, která se zabývá provozem nemovitostí či realitní činností, se místo ní podle regionálního tisku chystá postavit další prodejní plochy nebo několikapatrové garáže.

Jako Ještěd

Petici proti bourání obchodního domu zaslala v minulých dnech vedení města České Lípy více než třicítka architektů, kteří se obávají, že se bude opakovat historie zbořeného obchodního domu Ještěd v Liberci. Ten byl rovněž dílem projektantů, kteří vzešli z nejvýznamnějšího českého architektonického sdružení SIAL. Budova postavená v 70. letech podle návrhu Karla Hubáčka a Miroslava Masáka šla k zemi před dvěma lety. Na jejím místě nyní stojí část obchodního a zábavního centra Forum společnosti Multi Development.

K protestům v České Lípě se připojila i českolipská opozice, která nevěří, že radnice o plánované demolici netušila, a chce vědět, co má na místě Uranu vzniknout. Vedení města argumentuje tím, že demolici bránit nemůže. „Neexistuje ani pravomoc města ovlivnit řízení o odstranění stavby, o které majitel stavby požádal příslušný stavební úřad,“ stojí v písemném prohlášení českolipské radnice.

Zabrání památková ochrana demolici?

Architekti nicméně doufají, že prohlášením obchodního domu Uran za kulturní památku by se nejen zamezilo jeho zbourání, ale mohlo by se zároveň napomoci jeho citlivé opravě.  Ani udělení statusu památkové ochrany nemusí být absolutní zábranou proti zvažované demolici, upozornil ale proděkan Fakulty umění a architektury liberecké univerzity Jiří Suchomel.

Současná situace se tomu, co předcházelo mnohými kritizovanému zbourání libereckého Ještědu, podobá. „Pro jeho zbourání se vyslovil krajský úřad, město a vlastník. A ministerstvo kultury tenkrát dalo na zájem těchto tří subjektů, památkovou ochranu neudělilo a dům byl zbourán,“ podotkl Suchomel.