Nikolaev představil Lidice. Chystá se na Mrázka

Praha - Diváci v pěti sálech pražského multikina Cinestar a také v kině Lucerna byli dnes večer svědky premiéry filmu Lidice. Před projekcemi je pozdravili režisér Petr Nikolaev s dalšími členy filmového štábu včetně herců. „Říkám na rovinu, že bych tu zkušenost už nerad opakoval,“ uvedl po projekci k natáčení koprodukčního snímku ČT Nikolaev. "Bylo to nejtěžší, co jsem v životě kdy podnikl, ale nestýskám si, protože jsem hrdý na to, že jsem tu příležitost dostal. A jestli jsem se octl v roli toho, kdo natočil první celovečerní film na toto téma, tak jsem hrdý."

K hostům premiéry patřil i historik a autor knih o Lidicích Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu. „Celý tým pracoval s obrovským nasazením a vcítěním se, a pokud byly nějaké připomínky z mé strany nebo dalších poradců, tak si je brali k srdci. Ten film vznikal s úctou k lidické tragédii a k jejím obětem,“ zhodnotil natáčení snímku Stehlík. Upozornil, že film sděluje i dosud neznámá fakta lidického příběhu.

„Ve filmu jsou drobné odchylky od dobové reality, ale nikde divákovi nelžeme, nepodvedli jsme ho v tom, že bychom mu dávali něco, co by bylo falešné nebo z historického hlediska nepravdivé,“ doplnil Nikolaev. 

Video Rozhovor s Petrem Nikolaevem a historikem Eduardem Stehlíkem
video

Rozhovor s Petrem Nikolaevem a historikem Eduardem Stehlíkem

Rozhovor s Petrem Nikolaevem a historikem Eduardem Stehlíkem

UK - 31.05.11

Reportáž Petry Schubertové

Vstup Jiřího Svobody z premiéry

Ten film je velmi důležitý….

… protože v době, kdy společnost je rozhašená, znejištěná politickou scénou a pochybnostmi o hodnověrnosti jakýchkoli hodnot, tak si mohou lidé uvědomit, co znamená česká identita, z čeho byla vytvářená, může je zorientovat v tom, co je v životě národa podstatné, a upnout je přeci jen k něčemu, co je důležité si zachovat." /Petr Nikolaev/ 

V kinech se Lidice objeví 2. června v pětadvaceti klasických kopiích i na digitálních nosičích, jejichž původní počet prý nestačil. Producenti chtějí historický příběh ukázat co největšímu počtu mladých lidí a seznámit je tak s tímto tragickým obdobím českých dějin. Také proto uspíšili premiéru, aby stihli závěr školního roku - o představení pro školy je prý mimořádný zájem.

Na plátně se objeví například Karel Roden, Zuzana Fialová, Zuzana Bydžovská, Roman Luknár, Veronika Kubařová, Norbert Lichý a Jan Budař. Kameramanem byl Mexičan Antonio Riestra. Snímek doprovází stejnojmenný soundtrack, na němž zpívají například Lucie Bílá, Aneta Langerová, Xindl X a skupina Divokej Bill. Vznikal pod vedením Michala Hrůzy, který k Lidicím napsal hudbu a spolupracoval s britským zpěvákem a skladatelem Jamesem Harriesem.

Hrůzu, ale třeba i architekta Jana Vlčka pochválil před premiérou producent Adam Dvořák. „Když se dívám zpět, jsem rád, že se snímek podařilo realizovat. Dali jsme dohromady báječný štáb. A nevadilo, že Michal Hrůza dosud velkou filmovou hudbu nedělal, stejně tak architekt Jan Vlček pracoval na svém prvním velkém historickém příběhu,“ uvedl Dvořák.

Lidice, jejichž rozpočet se vyšplhal k 70 milionům korun, nabídl na řadu festivalů včetně karlovarského, Benátek či Londýna, aby je mělo možnost vidět i zahraniční publikum.

Nikolaev při premiéře poděkoval producentovi i režisérce Alici Nellis, která udělala velký kus práce při přípravě tohoto filmu. „Na tu jsem měl před natáčením jen dva měsíce, bez nich by to nešlo,“ uvedl. Natáčení ho prý stálo hodně psychických sil, přesto se připravuje na další natáčení. Rád by zpracoval příběh o zavražděném kontroverzním podnikateli Františku Mrázkovi. Točit by měl začít na podzim.

Herci Marek Adamczyk a Veronika Kubařová na premiéře filmu Lidice
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Zbyněk