Rihannin klip pobouřil skupiny proti násilí

Los Angeles – Nový videoklip barbadoské zpěvačky Rihanny, v němž chladnokrevně zastřelí neozbrojeného muže ve zřejmé odvetě za sexuální útok, ve středu odsoudily americké skupiny brojící proti násilí. Podle jejich vyjádření, které dnes cituje agentura Reuters, není správné povzbuzovat mladé ženy, aby se uchylovaly k násilné odvetě.

Videoklip k písni Man Down z alba Loud, který měl v úterý premiéru na televizní síti Black Entertainment TV (BET), ukazuje třiadvacetiletou Rihannu, jak chladnokrevně střílí na železniční zastávce na neozbrojeného muže. Text songu v reggae stylu mimo jiné říká: „Mami, právě jsem zastřelila chlapa… nikdy jsem nebyla tak hrdá.“

Rihanna, která se před dvěma lety stala obětí násilného útoku svého tehdejšího přítele, zpěváka Chrise Browna, ve vzkazech na internetové síti Twitter svým fanouškům napsala, že námětem jejího nového videoklipu je dodat ženám sílu.

"Mladé ženy po celém světě, … jsme zranitelné a někdy nás naše nevinnost svádí k naivitě! Vždycky si myslíme, že to nikdy nebudeme my, ale ve skutečnosti se to může stát každé z nás! Proto, dámy, buďte opatrné," uvedla Rihanna.

Brown napadl Rihannu v roce 2009 před udělováním cen Grammy. Byl za to odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu a k šesti měsícům veřejně prospěšných prací. Soud kromě toho vynesl nařízení o dodržování minimální vzdálenosti mezi bývalými partnery.

Chrisu Brownovi by to neprošlo. Rihanně snad ano?

Skupiny Parents Television Council, Industry Ears a kampaň Enough is Enough vyzvaly BET a její mateřskou společnost Viacom, aby videoklip přestaly vysílat. „Kdyby Chris Brown ve svém novém videoklipu zastřelil ženu a BET ho odvysílala, svět by se zastavil. Ani Rihanně by to nemělo projít,“ řekl Paul Porter, spoluzakladatel skupiny Industry Ears, která vede kampaň proti negativnímu zobrazování v médiích. Za posledních 30 let prý Porter neviděl „tak chladnokrevnou, promyšlenou vraždu ve stylu popravy v hlavním vysílacím čase“.

Melissa Hensonová ze skupiny Parents Television Council uvedla, že „namísto sdělení obětem, že by měly vyhledat pomoc, vydá Rihanna videoklip, v němž se mstí v podobě promyšlené vraždy“.