Program Pražského jara uzavřeli Berlínští filharmonikové

Praha - Mezinárodní hudební festival Pražské jaro uzavřeli ve vyprodané Smetanově síni Obecního domu slavní Berlínští filharmonikové. Jeden z nejvyhledávanějších orchestrů na světě řídil jeho britský šéfdirigent sir Simon Rattle. V jejich podání zazněla poprvé v historii festivalu Šestá symfonie od Gustava Mahlera. Berlínští filharmonikové se do Prahy vrátili po pěti letech. Těleso s téměř 130letou tradicí, v němž hrají ti nejlepší muzikanti, vystoupilo po druhé světové válce v české metropoli již šestkrát. Letošní 66. ročník Pražského jara začal tradičně 12. května a více než tři týdny nabízel čtyři desítky koncertů a sedm operních představení.

V berlínském orchestru zasedli mnozí uznávaní hráči, slavný hobojista a vedoucí skupiny Albrecht Mayer nebo sólohornista Stefan Dohr. Nechyběl ani stipendista Karajanovy akademie český violoncellista Tomáš Jamník. Na zkoušku se přišel podívat i bývalý sólohornista Radek Baborák a hobojista Vilém Veverka, kteří v berlínské filharmonii dříve působili.

Nejvýznamnější období Berlínských filharmoniků je spojeno se jménem Herberta von Karajana v letech 1954 až 1989, který s nimi Prahu za období totality třikrát navštívil. Po Karajanově smrti se ujal vedení orchestru Ital Claudio Abbado, za jeho vedení těleso hrálo v Praze dvakrát. Vrcholem Pražského jara v roce 1995 byla jejich interpretace Beethovenových symfonií. Naposledy zde Berlínští filharmonikové přednesli v květnu 2006 pod taktovkou Daniela Barenboima ve Stavovském divadle mozartovský program. Od roku 2002 šéfuje orchestru uznávaný Rattle, jehož manželkou je česká operní pěvkyně Magdalena Kožená.

Video Reportáž Maria Kubaše
video

Reportáž Maria Kubaše

Volbu Mahlerovy Šesté symfonie na závěr Pražského jara si šéf Berlínských filharmoniků chválil. „Tuto symfonii jsem hrál poprvé už když mi bylo sedmnáct, provází mě celý život. Ihned jsem si zamiloval,“ uvedl.

Pražské jaro letos nabídlo na čtyři desítky koncertů uznávaných interpretů, předních symfonických a komorních těles i sedm operních představení. Oproti minulým ročníkům nachystala dramaturgie více netradičních projektů, z nichž největším v historii festivalu bylo uvedení Mahlerovy Osmé symfonie v O2 areně, v den 100. výročí skladatelova úmrtí. Zahajovací koncert, který se stal jedním z vrcholů přehlídky, patřil Symfonickému orchestru Pražské konzervatoře. Pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka přednesl Smetanovu Mou vlast.