Art Prague otevírá brány po desáté

Praha - Dnes v podvečer se slavnostně otevírá jubilejní 10. ročník Mezinárodního veletrhu současného umění Art Prague. V obou podlažích Mánesu letos vystavuje bezmála třicítka galerií z Francie, Česka, Nizozemí nebo Německa desítky plastik, maleb, kreseb a videí. Na veletrhu je možné si díla i zakoupit. Na rozloze 2 000 m2 jsou prezentována díla nejen od zavedených umělců, ale také tvorba čerstvých absolventů uměleckých škol.

„Kvalita jednotlivých expozic rok od roku stoupá a jsou navíc více vyprofilované. Návštěvníci si tak mohou jednoduše vybrat podle uměleckého stylu, co se jim nejvíce líbí,“ sdělila ředitelka veletrhu Iva Nesvadbová. Přehlídka je určena nejen sběratelům, umělcům a studentům uměleckých škol, ale také široké veřejnosti. Ceny děl se pohybují od několika tisíc až po částky v řádech stovek tisíc.

Každá galerie má vymezený prostor, kde představuje to nejzajímavější, co současní umělci vytvořili. „Nabízíme například nikdy nevystavené monotypy od výtvarníka Jana Hladíka nebo karikatury slavných osobností od Josefa Blechy,“ řekl majitel pražské Galerie La Femme Miroslav Lipina, který se veletrhu účastní už od jeho prvního ročníku.

I letos pořadatelé připravili bohatý doprovodný program. „Desáté výročí veletrhu jsme oslavili tím, že poprvé se náš veletrh dostává i za hranice Česka. V Bruselu jsme už 12. května představili výstavní projekt Art Prague in Brussel, tedy jakousi souhrnnou prezentaci letošních účastníků veletrhu,“ informoval jeden z pořadatelů veletrhu a zároveň ředitel zúčastněné galerie Chemistry Petr Hájek. Expozice bude v belgické metropoli do 18. června.

„Druhou speciální akcí je také výstava soch Art Prague Sculpture, která ve venkovních i vnitřních prostorách Novoměstské radnice na Karlově náměstí představí skulptury a plastiky současných autorů,“ doplnil Hájek s tím, že speciální akce se chystá i na dnešní večerní vernisáž.

Výtvarník Jan Miko představí společně s členy divadelního souboru Spitfire Company takzvanou akční malbu. Během výtvarno-divadelní performance malíř vytvoří čtyři různé obrazy, jež poté doplní expozici veletrhu. Předána bude i tradiční cena veletrhu UniCredit Bank Art Prague Young Award. I letos ji získá umělec do 35 let, kterého z účastníků veletrhu vybere odborná porota v čele s malířem Jiřím Načeradským.

ArtPrague v Bruselu
ArtPrague v Bruselu
Více fotek
  • ArtPrague v Bruselu zdroj: ArtPrague http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2614/261351.jpg
  • ArtPrague - program zdroj: ArtPrague http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2614/261354.jpg