Antonín Dvořák byl také jenom člověk

Praha – V Českém muzeu hudby v Praze je instalována výstava, která připomíná 170. výročí narození Antonína Dvořáka. Výstava odhaluje nové skutečnosti, moderní multimediální formou provází návštěvníka životem a dílem skladatele a především představuje výjimečné osobní předměty, korespondenci a originální partitury Dvořákových skladeb. Národní muzeum je vlastníkem největší světové sbírky připomínající Antonína Dvořáka a vystavené předměty neměli a nebudou mít ctitelé jeho díla možnost spatřit jinde na světě! Trezorové depozitáře v roce 2011 opustí jen zcela výjimečně. Výstava potrvá od 8.6.2011 – 29.2.2012.

„Na výstavě je k vidění i partitura nejslavnější a nejhranější symfonie na světě 9. symfonie Z Nového světa, kterou Dvořák napsal v Americe. V expozici se dále nacházejí skutečné unikáty, kromě dalších originálních partitur, to jsou i osobní Dvořákovy věci, jako například cestovní kabela i třeba kostým indiána, kterého mohl skladatel při svém americkém pobytu potkat,“ přiblížila výstavu její autorka Eva Velická.

Multimediální charakter výstavy zastupují tzv. hrací noty. „Návštěvník přijde k pultu, otevře si noty s nějakou skladbou, bude je moci sledovat a zároveň i slyšet. Takže vizuální a hudební zážitek se spojí. Dalším takovým vizuálním zážitkem jsou Rusalčina jezírka, která jsou rozezněna hudbou,“ pokračovala komisařka výstavy.

Video Rozhovor s komisařkou výstavy Evou Velickou
video

Rozhovor s komisařkou výstavy Evou Velickou

Rozhovor s komisařkou výstavy Evou Velickou

STUDIO6-07.06.11

Reportáž Pavly Sedliské

V úvodní sekci je představován skladatel především jako živoucí člověk. „Diváci se zde mohou poměřit s výškou Antonína Dvořáka, dále je tu také nachystán haptický zážitek, kdy je návštěvníkovi umožněno si v podstatě mistra detailně osahat. Pýcha naší kostymérky je replika Dvořákova taláru, ve kterém byl v Anglii jmenován doktorem. Každý návštěvník si bude moci talár vyzkoušet a možná pocítí i, jaké to je, být právě jmenován doktorem. Dvořákův život pak přibližují různé historky a situace, které mají za cíl skladatele představit prostřednictvím jeho libůstek nebo i slabostí. Dvořák například dokázal spořádat i 30 ovocných knedlíků, velice rád kouřil a někdy dokonce musel dát výprask i svým dětem,“ uzavřela rozhovor Eva Velická.

Expozice v Českém muzeu hudby - Antonín Dvořák
Expozice v Českém muzeu hudby - Antonín Dvořák
Více fotek
  • Expozice v Českém muzeu hudby - Antonín Dvořák autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2616/261597.jpg
  • Antonín Dvořák - výstava autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2616/261592.jpg
  • Na výstavě v Českém muzeu hudby je k vidění i vyzkoušení replika Dvořákova taláru autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2616/261590.jpg