Soukromé bludiště je nejlepší detektivka

Praha - Česká asociace autorů detektivní a dobrodružné literatury (AIEP) dnes udělila v Praze výroční ocenění. Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivní román, který vyšel loni, dostal Michal Fieber za knihu Soukromé bludiště. Ceny Havrana za nejlepší detektivní povídky napsané nebo publikované v roce 2010 obdrželi Jan J. Vaněk (Milostný ptačí zpěv), Antonín Jirotka (Chorobné sny) a František Uher (Odplouvající říjen). ČTK o tom informovala výkonná místopředsedkyně AIEP Andrea Vernerová.

Ocenění byla rozdána i v dalších kategoriích. Cenu Eduarda Fikera za nejlepší rukopis dostal opět František Uher (Odstín nebezpečí) a Cenu Havránka za nejlepší povídku autora do 35 let věku Lukáš Hrdlička (Sprosté umění vraždy).

Předány byly rovněž Ceny Společnosti Agathy Christie a České společnosti Sherlocka Holmese za letošní rok. První z cen je laická protiváha Ceny Havrana, přičemž porota vybírá povídku napsanou nebo publikovanou v předchozím roce, která je nejbližší duchu díla slavné spisovatelky. Letos ji obdrželi Zuzana Rampichová (Případ podivuhodné amnézie), Lubor Falteisek (Stalo se v Nebeské Rybné) a Lukáš Hrdlička (Sprosté umění vraždy), už zmíněný autor nejlepší povídky spisovatele do 35 let.

Cenu České společnosti Sherlocka Holmese si odnesl Lubor Falteisek za příběh Doktor Watson a mladá dáma.

Světová asociace autorů detektivní literatury byla založena v roce 1988. Česká Asociace autorů detektivní a dobrodružné literatury vznikla o rok později. Už 17 let udílí Cenu Havrana, před 16 roky byla ustavena Cena Jiřího Marka.