Besser chce mít své organizace pod dohledem

Praha - Ministr kultury Jiří Besser hodlá převzít kontrolu nad rozpočty všech státních příspěvkových organizací spadajících do jeho resortu. Bez podpisu úřadu nebudou smět ředitelé vypsat žádné výběrové řízení ani objednat jakoukoli službu či produkt. Centrálně má být kontrolováno vše - od tlumočníků až po nákup propisky. Podle právníků je ale takový postup nezákonný.

Z našeho pohledu je věc v pořádku, má zajistit větší efektivitu a uspoření finančních prostředků, říká ministerstvo kultury, které se omezilo pouze na písemné vyjádření. Podle oslovených ředitelů se však jedná o výrazné omezení jejich pravomocí, navíc s velkým právním rizikem.

Ministerstvo rozhoduje, ale nezodpovídá

Video Reportáž Maria Kubaše
video

Reportáž Maria Kubaše

„Mohla by nastat situace, kdy někdo, kdo nenese zodpovědnost, rozhodne, že něco máme udělat nějakým způsobem, a já jsem potom trestněprávně odpovědný,“ upozorňuje ředitel Moravské galerie v Brně Marek Pokorný.

Což je i případ éry ministra Vítězslava Jandáka, kdy ministerstvo rozhodovalo o stavebních zakázkách. „Ministerstvo mělo rozhodovat o zhotoviteli, ale organizace potom měla podepsat smlouvu,“ vysvětluje Zdeněk Novák, bývalý náměstek několika ministrů kultury.

I podle oslovených právníků si ministerstvo dovoluje příliš a bere příspěvkovým organizacím pravomoci, které mu nenáleží. „Jako právnické osoby mají plnou způsobilost nabývat práv a povinností a toto jejich právo může být omezeno pouze zákonem, nikoliv nějakým příkazem,“ tvrdí například Stanislav Plíva z Právnické fakulty UK.

Důvod centralizace? Šetření

Velká část odpovědnosti za rozpočty jednotlivých příspěvkových organizací, kterých je v celé ČR více než třicet, se má přesunout do Prahy, do kanceláří Nosticova paláce, kterými má celkem projít až 2,5 miliardy korun. Ministerstvo kultury centralizaci obhajuje, ušetří prý spoustu peněz.

Proti tomu ale odborníci protestují. „Je to poněkud diletantské,“ domnívá se Zdeněk Novák a dodává: „Obávám se, že se stane to, čemu se česky říká, že se celý systém kousne.“ Ředitelé příspěvkových organizací upozorňují, že kvůli administrativním průtahům se navíc dostávají některé kulturní programy do ohrožení.

Moravská Galerie
Moravská Galerie
Více fotek
  • Moravská Galerie autor: Moravská galerie, zdroj: Moravská galerie http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2541/254070.jpg
  • Jiří Besser autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2553/255216.jpg