Hrnec smíchu získala komedie Westernstory

Nové Město nad Metují - Cenu diváků Novoměstský hrnec smíchu dnes na 33. ročníku festivalu české filmové a televizní komedie v Novém Městě nad Metují získal film Westernstory režiséra Vlastimila Peška. Při jeho sledování diváci strávili smíchem 31,7 procenta promítacího času. A právě délka smíchu v soutěži rozhoduje. Hlavní cenu festivalu od odborné poroty, Zlatý prim, získal loutkový film Fimfárum - Do třetice všeho dobrého. Na týdenní festival opět přišly tisíce diváků. Festivalu přálo počasí a návštěvníci ocenili i večerní promítání starých komedií pro širým nebem na terase kina.

Zdroj: Městský klub v Novém Městě nad Metují

Rekord stále drží Kameňák I.

Délkou smíchu diváků se komedie Westernstory zařadila na druhé místo v historických tabulkách festivalu. V čele s jistotou zůstává Kameňák I. režiséra Zdeňka Trošky, u nějž se v roce 2003 novoměstští diváci prosmáli 36,75 procenta času. Třetí místo drží Troškův Kameňák II. z roku 2004 s 30,1 procenta smíchu. Přes 30 procent smíchu je označován za výjimečný výsledek. „Dobrý průměr je kolem 20 procent,“ uvedla ředitelka festivalu Ilona Daňková.

Film Westernstory je nazýván komedií z moravského „divokého západu“. Natáčel se v Boskovicích na Blanensku v tamním westernovém městečku a zachycuje osudy jeho obyvatel, kteří připravují na turistickou sezonu nové divadelní představení. Příznivé recenze film po svém premiéře letos v květnu nezískal. „Nakonec se ale u tohoto filmu lidé dobře baví. Je to asi tím, že je tam laskavý humor,“ uvedl prezident novoměstského festivalu Pavel Zedníček, který v oceněném filmu sám hraje.

Nejlepší herci: Budař a Cibulková

V kategorii nejlepší televizní komedie porota hlavní cenu udělila filmu Setkání s hvězdou: Vilma Cibulková. Porotci také určili, že nejlepší mužský herecký výkon podal Jan Budař ve snímku Czech Made Man a mezi ženami Vilma Cibulková za roli v televizním filmu Setkání s hvězdou. Cenu za přínos české komedii získal Miroslav Donutil.

V soutěži se mezi filmovými komediemi dále představily filmy Občanský průkaz, Největší z Čechů, Román pro muže, Rekvalifikace a Autopohádky. V kategorii televizních komedií vedle Setkání s hvězdou soutěžily snímky Doktor pro zvláštní případy a Dovolená z cyklu 3 + 1 s Miroslavem Donutilem.