Fantastická noc zahájila Prague Proms

Praha - Koncert Fantastická noc v provedení Českého národního symfonického orchestru (ČNSO) pod vedením Libora Peška v ne zcela vyprodané Smetanově síni Obecního domu v Praze zahájil 7. ročník festivalu Prague Proms. Diváci doprovodili dlouhotrvajícím potleskem dvě skladby Héctora Berlioze - Fantastickou symfonii a méně hrané melodrama Lelio s hostujícím Janem Třískou, který přednesl text této Berliozovy výzvy milované ženě. „Hudba je pro herce nesmírně inspirativní a to spojení sólového recitátora se symfonickým orchestrem je nesmírně vzrušující a plné adrenalinu,“ doplnil Tříska.

Jako sólisté zazpívali tenorista Riccardo Botta a barytonista Gianfranco Montresor. Vystoupil Kühnův smíšený sbor se sbormistrem Markem Vorlíčkem. ČNSO uvedl obě skladby společně, stejně jako byly uvedeny ve světové premiéře v roce 1832. Dívka, které Berlioz obě skladby věnoval, irská herečka Harriet Smithsonová, byla dílem tak okouzlena, že svolila k sňatku. Za několik let se však pár rozvedl. Před dnešním uvedením díla, při jehož komponování byl Berlioz údajně pod vlivem opia, zazněly z balkonu Obecního domu slavnostní fanfáry a k divákům promluvil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Letošní ročník festivalu Prague Proms, který se koná do 23. července, vedle klasické hudby tradičně nabídne i jazzové, muzikálové a filmové přesahy, stejně jako mnoho zajímavých hostů. Největší událostí letošního Prague Proms budou dvě koncertní vystoupení slavného italského autora filmové hudby Ennia Morriconeho (Tenkrát na západě, 48 hodin, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý a ošklivý či Nedotknutelní). V Obecním domě 14. a 15. července povede ČNSO a také Český filharmonický sbor Brno v nejslavnějších skladbách své kariéry.

Video Reportáž Petry Schubertové
video

Reportáž Petry Schubertové

Ruská noc i noc s Beatles

V rámci Ruské noci 25. června v Praze poprvé vystoupí Ignat Solženicyn, syn proslulého ruského spisovatele Alexandra Solženicyna. Uznávaný pianista a dirigent, který je hlavním hostujícím dirigentem Moskevské filharmonie a současně šéfem Filadelfského komorního orchestru, vystoupí společně s ČNSO a mladou houslistkou Alenou Bajevovou. Dále přijede americký trumpetista a autor ceněné filmové hudby, držitel několika cen Grammy Terence Blanchard se svým kvintetem, který v Praze na Žofíně vystoupí 6. července v rámci svého evropského turné. Dirigent Carl Davis naváže na svou loňskou Beatles Night 2. července v Obecním domě programem Hollywood Night - Oscar Winners, v němž představí hudbu hollywoodského filmu.

Českou premiéru si v Prague Proms odbude také britská funk-jazzová kapela Level 42. Jedna z nejvýznamnějších skupin 80. let 28. června vystoupí v Kongresovém centru v rámci svého evropského turné ke 30. výročí kapely. Loňský ročník festivalu Prague Proms celkem podle pořadatelů navštívilo 13 tisíc lidí, nejvíce v jeho historii. „Promenádní festival“ založil sedmdesátičlenný ČNSO, soukromé těleso vedené Janem Hasenöhrlem. Tomuto ansámblu také patří výsadní právo odehrát všechny orchestrální večery.