Pavučině mezi byznysem a politkou Hrana nezvoní

Praha - V honosné sídlo jednoho z ruských aktérů kriminálního filmového thrilleru Hrana režiséra Tomáše Zelenky se proměnila vstupní hala letohrádku Kinských v Praze na Smíchově. Temný thriller, jehož první klapka dnes padla, se odehrává v české současnosti, kterou pokrývá dokonalá pavučina vzájemně propojených kšeftů a kšeftíků. Mnohem jemnější a nenápadnější, než byla ta v „éře Mrázků a Krejčířů“.

„Lidí žijí v něčem, co jenom tuší, i když se o tom denně dozvídají z médií,“ prohlásil režisér. Upozornil na podvody a nekalá propojení českého byznysu s politikou. „Z toho jsme vytáhli jen jeden příběh, jak by to asi mohlo být. Je to velká fabulace, která je v některých momentech opřená o reálné podklady,“ dodal ke scénáři, jehož autory jsou Oto Klempíř a Jiří Hubáček.

Ve středu příběhu jsou dva manželské páry, žijící poklidný podnikatelský i rodinný život. Manželky vlastní agenturu s VIP hosteskami, jejich partneři šéfují prosperující bezpečnostní agentuře a úspěšné stavební firmě. Jeden z nich naruší v soutěži o obří stavební zakázku zaběhnutý systém a z toků peněz nechce „krmit“ nikoho dalšího.

Atmosféra mrazivě houstne, nikdo nevěří nikomu a rozbíhá se kolotoč sledovaček, kompromitujících materiálů, tajných nahrávek, mediálních intrik, výhrůžek, vydírání a zabíjení. „Hlavním mottem filmu je jakýsi 'big brother' a sběr informací, který v současné době přerůstá do obrovských dimenzí. Nikdo si neuvědomuje, že se na vás stále někdo dívá,“ podotkl Zelenka. Desítky let byl pomocným režisérem domácích i zahraničnch tvůců, thriller Hrana je jeho celovečerním debutem.

Celkový rozpočet snímku se pohybuje kolem 55 milionů korun. Natáčet se má v samém „lepším“ prostředí Prahy a okolí. V letohrádku Kinských se dnes objevili Michal Pavlata v roli domácího pána Antona Sergejeviče, držitel Thálie Norbert Lichý a také Michal Dlouhý. Kromě nich si ve filmu zahrají Miroslav Etzler, Saša Rašilov, Jan Tříska, Jiří Langmajer nebo Václav Postránecký.

Film by měl Zelenka dokončit na podzim, do kin na něj budou moci diváci zajít od 1. prosince. 

Kameraman Karel Fairaisl
Kameraman Karel Fairaisl
Více fotek
  • Kameraman Karel Fairaisl autor: Stanislav Peška, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2662/266133.jpg
  • Natáčení filmu Hrana / režisér Tomáš Zelenka (vlevo) s herci Michalem Pavlatou (vpravo) a Norbertem Lichým autor: Stanislav Peška, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2662/266131.jpg