Harry Potter i v elektronické podobě

Londýn - Příběhy o Harrym Potterovi budou od října prodávány i v elektronické podobě. Všech sedm knih bude ke stažení na internetové stránce Pottermore.com. Oznámila to na dnešní tiskové konferenci v Londýně autorka příběhů o mladém kouzelnickém učni Potterovi, populární britská spisovatelka J. K. Rowlingová. Zároveň uvedla, že další díl Potterových příběhů nechystá a ani to nemá v plánu. „S Harrym jsem skončila… Neplánuji další příběh. Jsem si celkem jistá, že co se týče knih, skončila jsem. Ale byla to zábava,“ řekla spisovatelka.

Knihy budou k dispozici ve formátu audioknih a elektronických knih ve vícero jazycích. „Podle mého názoru pokrok nelze zastavit,“ prohlásila k elektronické podobě knih Rowlingová. „Elektronické knihy jsou tu a zůstanou tu. Podstatně později než mnoho jiných lidí jsem si poprvé stáhla elektronickou knihu a je to skvělé na cestování a zvlášť pro děti. Proto jsem nadšená, že Harryho můžu přivést do tohoto média,“ řekla novinářům.

Web bude v předstihu spuštěn pro první milion lidí 31. července. Pozvánku do potterovského světa dostane výběr z registrovaných uživatelů, ostatní si ale budou muset počkat do řádného říjnového termínu.

Video Rozhovor s Ondřejem Müllerem
video

Rozhovor s Ondřejem Müllerem

Rowlingová pro web prozatím napsala texty o počtu 18 tisíc slov. Materiál v sobě spojuje prvky počítačové hry, sociálních internetových sítí a online obchodu. Podle spisovatelky jde mimo jiné o informace, které několik let sbírala o postavách a příběhu.

Projekt Rowlingová představila i v nahrávce na serveru YouTube.com, kde rovněž poděkovala čtenářům za věrnost a děkovné dopisy.

 

Poslední příběh kouzelnického učně Harry Potter - Relikvie smrti byl vydán v roce 2007. Ačkoli Rowlingová čarodějnickou sérii uzavřela, nevylučuje, že ještě napíše potterovskou encyklopedii. Výdělek by prý věnovala charitě.

Pottermore J. K. Rowlingové
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Akira Suemori