Tančeme, tančeme! S Pinou a Wendersem

Karlovy Vary / Praha – Hraný 3D film Pina – Tančeme, tančeme, jinak jsme ztraceni, který německý filmař Wim Wenders natočil jako poctu své krajance, choreografce Pině Bauschové, si světovou premiéru odbyl na letošním Berlinale. Do českých kin vstoupí v září, tuzemští diváci ho mohou ale vidět už dříve – v předpremiéře na 46. Mezinárodním festivalu Karlovy Vary a v premiéře při zahájení druhého ročníku Festivalu tanečních filmů v Praze.

Pina Bauschová se svým souborem Tanztheater Wuppertall, v jehož čele stála od roku 1973, nastudovala za více než třicet let desítky choreografií, které ovlivnily vývoj tance a divadla poslední třetiny 20. století. Film měl být původně společným projektem Bauschové a Wenderse, s nímž choreografku pojilo přátelství. Po natočení úvodních záběrů ale Pina umírá (v červnu 2009), takže snímek nakonec vznikal bez jej osobní přítomnosti.

Wenders dlouho hledal způsob, jak Bauschové jevištní a choreografickou práci uchopit, aby na plátně neztratila na své působivosti. Řešení našel ve 3D technologii, která umožňuje pohled do jiné, intimní dimenze, do světa tance a divadla, tak, jako by divák stál přímo uprostřed taneční akce.

Hraný snímek zachycuje choreografie Café Müller, Svěcení jara, Vallmod či Kontakthof, snímané v divadle i v exteriérech, a také vzpomínky tanečníků Tantheater Wuppertall na slavnou choreografku. Do českých kin vstupuje 8. září.


MFF Karlovy Vary se koná od 1. do 9. července. Pina se zde bude promítat 3. a 7. července.

Festival tanečních filmů proběhne v pražských kinech Atlas a Světozor od 8. do 11. září 2011, představí krátkometrážní i celovečerní snímky v žánru dance for camera, dokumenty i umělecké záznamy jevištích provedení. Kolekce filmů představí tvorbu slavných choreografů – Sashy Waltz, Alaina Platela, Sidi Larbi Cherkaouiho či Lloyda Newsona. Wendersova Pina bude uvedena při zahájení festivalu 8. září, tedy v den uvedení do českých kin.

Pina - Wendersova pocta legendární německé choreografce Pině Bauschové
Zdroj: HCE