Tři knižní tipy Pavla Mandyse

V Londýně měla ve čtvrtek premiéru poslední část filmu Harry Potter, s jeho příběhy už spisovatelka J. K. Rowlingová skončila. Publicista Pavel Mandys vybral z knižní nabídky na českých pultech také jednu fantasy, Válečného proroka, druhý díl trilogie Princ ničeho R. Scotta Bakkera ale čtenářům Pottera, přestože ani příběhy čarodějnického učně nejsou žádný čajíček, podle jeho slov rozhodně doporučit nelze. Mladší čtenáři by si spíše mohli zalistovat v komiksové knize Lucie Lomové Divoši, příběh podle zápisků cestovatele A. V. Friče je ale jinak určen pro čtenáře „bez omezení“. Trojici knih doplňuje zástupce klasiky - literární hra Vladimira Nabokova Bledý oheň.

Vladimir NABOKOV / Bledý oheň
(Paseka, překlad Pavel Dominik a Jiří Pelán, 149 Kč)

Anotace: Tato kniha je mistrná literární hra, při níž si slavný ruský spisovatel tak trochu pohrává se čtenáři. Bledý oheň je totiž název poemy fiktivního zesnulého autora Johna Shadea, kterou k vydání připravuje jeho přítel. Do komentáře a později i do úprav básně promítá především své vlastní literární ambice. Jedním ze smyslů Nabokovovy hry je znejistit identitu autora a ironizovat jeho pozdější vykladače. Komentář Pavla Mandyse: „Bledý oheň je další ze svazků sebraných spisů Vladimira Nabokova, které vydává nakladatelství Paseka. Jeho pátý román, který napsal v americkém exilu, vypráví metapříběh o literatuře. Čtenář sleduje postupný přerod redaktora a obdivovatele do člověka parazitujícího na díle i slávě autora.“

Komentář Pavla Mandyse (zdroj: ČT24)

R. Scott BAKKER / Válečný prorok
(Triton, překlad Petr Kotrle, 399 Kč)

Anotace: Druhý díl trilogie Princ ničeho od mladého amerického autora nabízí fantasy, kterou rozhodně nelze doporučit čtenářům Harryho Pottera. Kromě explicitního násilí a sexu Bakker v knize popisuje komplikovnaé politické i náboženské intriky. Komentář Pavla Mandyse: „Je to trochu netypická fantasy, protože obvyklé peripetie a postavy fantasy příliš nevyužívá, spíše se inspiruje křižáckými taženími na Jeruzalém. Na druhou stranu má hlavní postava, která dala název celé trilogii, typické fantasy prvky: Princ ničeho je muž vzdělaný v umění psychologického ovládání druhých i bojových umění, takže jakýsi superman. Neumí magii, což je jeho jediný handicap, ale zdá se, že se ji ve třetím díle také naučí. Nejde říct, že by to byl kladný hrdina, kterého bychom čekali, vůbec v knize nenajdeme žádného kladného hrdinu, motivace všech postav slouží především k dosažení jejich cílů.“

Lucie LOMOVÁ / Divoši
(Labyrint, 295 Kč)

Anotace: Kreslený biografický román vycházející ze skutečných událostí, jak je ve svých zápiscích zachytil mladý cestovatel a botanik Alberto Vojtěch Frič, který v zimě roku 1908 přiveze z Paraguaye do Evropy indiána Čerwuiše. Komentář Pavla Mandyse: „Lucie Lomová začínala tvorbou pro děti (jejím asi nejznámějším dílem je komiks pro děti Anča a Pepík), poslední dobou se ale čím dál tím víc věnuje komiksu, který můžeme označit jako komiks pro dospělé, nebo spíše komiks bez omezení. To je případ i Divochů. Kniha líčí jednak tragikomické historky, které Čerwuiš v Praze zažívá, jednak ukazuje i jinakost vnímání divošství, latentní rasimus, samozřejmě trochu nahlížený dnešní optikou. Kniha má zvláštní závěr, trochu trpký. Lomová se nespokojila jen s Fričovými zápisky, vyhledala i jeho potomky a s pomocí etnografů také Čewuišovy potomky v Americe. Dodatkem komiksu je tak krátký popis toho, jaké byly jejich další osudy.“

  • Bledý oheň zdroj: Paseka http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2697/269680.jpg
  • Princ ničeho / Válečný prorok zdroj: Triton http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2697/269681.jpg
  • Divoši zdroj: Labyrint http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2697/269686.jpg