Ringo Starr hrál With A Little Help From his Friends

Praha - Známou písní Beatles With A Little Help From My Friends, která v závěru přešla do Lennonovy protiválečné hymny Give Peace a Chance, vyvrcholil koncert Ringa Starra v pražském Kongresovém centru. Téměř vyprodaný sál byl v té době celý na nohou a lidé s rukama nad hlavou aplaudovali bývalému členu Beatles. Zpívající bubeník za doprovodu hvězdné kapely Ringo Starr and His All Starr Band nabídl skladby ze svých sólových alb, hity Beatles i známé písně svých současných spoluhráčů.

Koncert zahájila čtyřicet let stará píseň It Don't Come Easy, první Starrův sólový singl po rozpadu Beatles. Přestože ovládá i jiné nástroje, Starr se představil jako bubeník a zpěvák. „Na piano zahraju cokoli, pokud je to v E. Stejné je to s kytarou, pokud je to v C. Takhle jsem napsal spoustu písní. Potom to předám nějakému géniovi, který to transponuje do něčeho jiného,“ vysvětlil se svým typickým humorem.

Velký prostor na koncertu dostali Starrovi spoluhráči. První se takto představil kytarista a zpěvák Rick Derringer s hitem Hang on Sloopy, s nímž v 60. letech uspěl v hitparádách i na úkor Beatles. Další člen All Starr Bandu, skladatel a baskytarista Richard Page, jenž skládal pro Madonnu, Céline Dionovou, Meat Loafa a další hvězdy, zazpíval balady Kyrie a Broken Wings z repertoáru kapely Mr. Mister.

Video Jiří Peňás v Událostech, komentářích
video

Jiří Peňás v Událostech, komentářích

Wally Palmar připomněl úspěšnou skladbu Talking In Your Sleep detroitské formace z 80. let The Romantics, multiinstrumentalista Edgar Winter zahrál svou instrumentální skladbu Frankenstein, při níž si údajně jako první na světě pověsil klávesy kolem krku.

Jiří Peňás

„Ringa jsem viděl poprvé. Zapůsobil na mě svou křehkou konstitucí a zároveň mrštností… Od koncertu se nedal očekávat nějaký mimořádný umělecký zážitek. Byla to taková sešlost, besídka starších pánů, kteří si přehrávají své oblíbené věci.“

Příležitost blýsknout se sólovým výstupem dostal i zpěvák a klávesista Gary Wright. Divákům zahrál svůj velký hit Dream Weaver z roku 1974 a píseň Love is Alive. Zkušeným muzikantem je i druhý bubeník Gregg Bissonette, který hrál mimo jiné s Electric Light Orchestra a v roce 2001 získal spolu s Larrym Carltonem a Stevem Lukatherem za No Substitutions cenu Grammy za nejlepší popové album roku.

Dobrácký humor a svérázný tanec

Sedmdesátiletý hudebník a příležitostný herec Starr v Evropě naposledy koncertoval před patnácti lety. Dlouhou přestávku vysvětlil svou leností. „Trochu jsem v posledních letech sice koncertoval, ale ne v Evropě. Nikdy mi to nevyšlo. Tohle turné mi to ale vynahradí, protože je gigantické,“ řekl.

Z repertoáru Beatles dnes potěšil příznivce písněmi Honey Don't, I Wanna Be Your Man, Yellow Submarine či With A Little Help From My Friends. Při komunikaci s publikem uplatnil i svůj dobrácký humor a mnozí přítomní se usmívali nad jeho svérázným tancem. Z někdejších členů legendární sestavy Beatles čeští posluchači dosud naživo mohli vidět jen Paula McCartneyho, který v roce 2004 vystoupil v areálu pod širým nebem v pražských Vysočanech.

Ringo Starr,

který 7. července oslaví jednasedmdesátiny, se proslavil svérázným, byť technicky spíše jednoduchým stylem hry na bicí. Ke svému uměleckému jménu přišel Richard Starkey díky své oblibě v prstenech (Ringo) a zkrácením příjmení (Starr). Od rozpadu Beatles se věnuje sólové dráze. Velkého úspěchu se dočkala jeho třetí deska Ringo z roku 1973. Vedle hudby se věnoval i filmu.

Britský hudebník Ringo Starr, bubeník legendární kapely Beatles, vystoupil 29. června v Praze.
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal