Pomalu začínáme „vařit“

Karlovy Vary - V Karlových Varech dnes ráno začal prodej vstupenek na projekce 46. ročníku Mezinárodního filmového festivalu (MFF), který v lázních začne už v pátek úvodní večerní projekcí. Hotel Thermal, kde se odehrává nejvíce akcí, je připravený. Natažený je nezbytný červený koberec, který před rozmary počasí zatím chrání fólie. Hlavními hvězdami letošního festivalu budou britská divadelní a filmová herečka Judi Denchová či po dvou letech opět John Malkovich, který představí módní kolekci. Do Varů se chystá i John Turturro, Jerzy Stuhr, David Morse a další filmaři včetně srbského muzikanta a skladatele filmové hudby Gorana Bregoviče.

Přestože MFF trvá devět dní, hotelu Thermal zaberou přípravy téměř stejný počet týdnů. Část z toho je věnovaná veškerým úpravám, další dny si po festivalu zabere uvedení hotelu do původního stavu, informoval generální ředitel Thermalu Josef Pavel. Podotkl, že přestože jde do značné míry o rutinní postupy, přichází se každoročně s novými věcmi. „Letos jsme museli do zahájení festivalu stihnout výměnu všech 250 sedadel v Malém sále a posilovali jsme rovněž přenosové technologie,“ uvedl ředitel.

Připravenost pořadatelů vyzkoušeli už dnes nedočkaví návštěvníci, kteří se vydali pro vstupenky. Už krátce před pátou ráno se postavila jako první ke vchodu do pokladen Jiřina Keltschová z Karlových Varů. Přivstala si a přišla čtyři hodiny před zahájením prodeje, aby dostala lístky na projekce, které si vybrala. Především to byla Markéta Lazarová, jejíž digitálně restaurovaná kopie bude mít na MFF světovou premiéru. „Jsem na tenhle film hodně zvědavá, ještě jsem ho nikdy neviděla,“ uvedla.

O provoz pokladen a veškerého zázemí se stará 70 až 90 lidí, podle počtu otevřených kas, a nechybí ani odpovídající záloha pro nepředvídané události. Pokladní se budou střídat vždy v polovině směny, vstupenky se budou během festivalu prodávat od rána až do pozdních nočních hodin, uvedl vedoucí prodeje Martin Walter. K dispozici je 24 pokladen. Nejvíc opět v prostorách Thermalu, dvě pokladny budou rovněž u Grandhotelu Pupp.

0Návštěvníci MFF si letos mohou vybírat ze 199 filmů. Z toho bude 179 celovečerních hraných a dokumentárních, ostatní jsou krátké snímky. Podle uměleckého režiséra festivalu Karla Ocha bude na festivalu uvedeno kolem 50 filmařských debutů a asi 60 filmů premiérových, ať už půjde o první uvedení v Evropě nebo ve světovém měřítku. Zahajovací film, jímž tentokrát bude britský snímek Jana Eyrová, letos uvidí i veřejnost. Z Thermalu bude po zahájení MFF převezen do opraveného letního kina na další projekci.

Návštěvníci MFF si letos mohou vybírat ze 199 filmů. Z toho bude 179 celovečerních hraných a dokumentárních, ostatní jsou krátké snímky. Podle uměleckého režiséra festivalu Karla Ocha bude na festivalu uvedeno kolem 50 filmařských debutů a asi 60 filmů premiérových, ať už půjde o první uvedení v Evropě nebo ve světovém měřítku. Zahajovací film, jímž tentokrát bude britský snímek Jana Eyrová, letos uvidí i veřejnost. Z Thermalu bude po zahájení MFF převezen do opraveného letního kina na další projekci.

Marketa Lazarová
Marketa Lazarová
Více fotek
  • Marketa Lazarová autor: 4press.cz, zdroj: Vladimír Souček / archiv ABZ a.s. http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1595/159407.jpg
  • Karel Och zdroj: MFFKV http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2164/216310.jpg