Muzeum v Ústí otevřel císař

Ústí nad Labem - Živým společenským a vzdělávacím centrem tak jako v době svého vzniku má být ústecké muzeum, které bylo dnes po pětileté rekonstrukci opět otevřeno. Návštěvníci v budově najdou výstavu odlitků antických soch nebo expozici o slavných ústeckých značkách, kromě výstav ale bude v části muzea nejspíše od příštího roku umístěna i expozice o českých Němcích.

„Budova muzea je pro Ústí nad Labem nejvýznamnější historickou památkou z konce 19. století na dobu největší slávy a rozkvětu průmyslového města Üstí nad Labem,“ upozornil vědecký tajemník muzea Václav Houfek. Rekonstrukcí podle něho muzeum zůstalo zázemí, které nikdy nemělo.

Muzeum otevíral symbolicky císař František Josef I. Muzeum tak připomnělo 17. červen 1901, kdy císař na audienci přijal ústecké konšele v místnosti, která se od té doby jmenuje Císařský sál. Nástěnnými malbami zdobený prostor také prošel rekonstrukcí, muzeum ho využije pro přednášky a konference.

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

Dnes muzeum představilo návštěvníkům v prvním patře expozici odlitků antických soch Antický sen. „Myslím, že Ústí nad Labem ještě nevidělo výstavu, která představuje antické sochařství,“ podotkl ředitel muzea Gustav Krov. Do druhého patra muzeum instalovalo výstavu ústecké lokální značky, kterou už na jaře částečně představilo v městském infocentru.

V dalších místnostech si návštěvníci prohlédnou obrazy a grafiky nazvané Krajinou netušených krás zachycující okolí Ústí nad Labem, obrazy malíře Michala Nováka nebo dřevořezby Petra Matějky, v knihovně pak výstavu o první nositelce Nobelovy ceny míru Bertě von Suttnerové.

Expozice o českých Němcích

V části muzea bude sídlit expozice o německy mluvících obyvatelích českých zemí, první stálá expozice tohoto druhu v Česku. Na 1500 metrech čtverečních bude mapovat 800 let starou historii česko-německých vztahů na území celého státu.

„Expozice může významně přispět k tomu, abychom mohli spolu mluvit a těžit z toho to pozitivní,“ domnívá se ředitel ústeckého muzea Gustav Krov. Výstavu bude realizovat společnost Collegium Bohemicum, která se historii českých Němců věnuje dlouhodobě. Hotová bude nejdříve příští rok, bude ale záležet na tom, zda ministerstvo kultury poskytne 40 milionů korun na její realizaci.


Rekonstrukce muzea stála více než 446 milionů korun, většina přišla z Evropské unie. Posledních velkých oprav se budova z 19. století dočkala po druhé světové válce, kdy byly odstraňovány škody způsobené spojeneckými leteckými nálety z dubna 1945. Objekt je zajímavý i historicky. Jde o první budovu v tehdejším Československu napojenou na dálkové topení (od roku 1922). Největší slávu zažila budova 17. června 1901, kdy se v ní konala audience císaře Františka Josefa I. Dřívější škola slouží potřebám ústeckého muzea od 70. let minulého století.