Předčasná smrt učinila Jima Morrisona nesmrtelným

Paříž – Zakladatel a lídr americké skupiny The Doors Jim Morrison byl provokující směsí inteligence, exhibicionismu, rebelství a talentu. Kromě jeho nesporných uměleckých kvalit jej proslavily také časté bulvární skandály a nesmrtelnou ikonu z něj paradoxně udělala jeho předčasná smrt 3. července 1971. Morrison zemřel v pouhých 27 letech. Zanechal po sobě množství hudebních textů, básní či povídek, ve kterých se často objevovaly motivy hrůzy, násilí, sexu, vzpoury a zániku. Jeho zaříkávačsky vemlouvavý hlas dodával písním The Doors naléhavost a koncerty skupiny měly často až rituální atmosféru.

James Douglas Morrison se narodil 8. prosince 1943 na Floridě v rodině námořního důstojníka. Oba jeho rodiče byli poměrně konzervativní a Morrison s nimi později přerušil kontakt. V době své slávy je dokonce nepravdivě označil za mrtvé. Od mládí miloval poezii a chtěl být básníkem. V roce 1964 začal studovat v Los Angeles filmovou techniku a také filozofii a davovou psychologii. Své spolužáky a učitele často udivoval i provokoval vyhraněnými názory i širokými znalostmi. Jeho psychedelický ročníkový film však u profesorského sboru propadl a znechucený Morrison poté ze školy odešel.

I tak krátké studium mu však zásadně změnilo život. Potkal zde klasicky vzdělaného klavíristu Raye Manzareka, který byl z Morrisonových textů nadšen. Přibrali ještě kytaristu Robbyho Kriegera a bubeníka Johna Densmora a založili skupinu, kterou Morrison nazval The Doors (Dveře) podle knihy Aldouse Huxleyho The Doors Of Perception (Dveře vnímání). Huxley si svůj název vypůjčil z veršů Williama Blakea.

Stydlivý Morrison zpíval nejdřív zády k publiku

Po pěti měsících zkoušení se The Doors propracovali do proslulého klubu Whiskey A Go-Go v Los Angeles a kapela si rychle získala pověst senzace. Morrison se zpočátku styděl a zpíval k lidem zády, ale to publikum ještě více fascinovalo. Zde je objevil šéf firmy Elektra a nabídl jim smlouvu na první album. To vyšlo v lednu 1967 a obsahovalo dnes již klasické skladby jako Light My Fire a Break On Through. Z členů kapely, která za Morrisonova života vydala sedm alb, se rázem staly hvězdy a sám zpěvák v kožených kalhotách a rozhalené bílé košili byl novým sexuálním idolem éry hippies.

Ruku v ruce se stoupající slávou The Doors se zvyšoval i tlak okolí, kterému Morrison nedokázal vzdorovat. V té době se navíc stále hlouběji propadal do své alkoholové a drogové závislosti a jeho extempore na koncertech se postupně vymykala kontrole. V březnu 1969 na koncertu v Miami se značně opilý údajně chtěl svléknout. Důkaz o tom, že by se tak stalo, sice neexistuje, ale na Morrisona byla podána žaloba za obscénní a lascivní chování a hrozilo mu až sedm let vězení. Kapela byla ostouzena v médiích a její koncerty byly zakazovány. Zpěvák nakonec dostal jen šest měsíců a pokutu, na kauci byl však propuštěn a odvolal se.

V té době se Morrison již značně vzdálil své image sexuální ikony - ztloustl, oteklý obličej skrýval plnovousem a pivní břicho volným oblečením. Jeho sebedestruktivní životní styl vedl nevyhnutelně ke kolapsu. V prosinci 1970 při koncertu v New Orleansu se sesunul na podstavec bicích a zůstal bezvládně ležet. Byl to poslední koncert skupiny v nejslavnějším složení.

Morrisonův pařížský hrob se stal poutním místem

Po tomto varování Morrison cítil, že je třeba udělat nějakou změnu. Se svou snoubenkou Pamelou Coursonovou odjel do Paříže. Chtěl tam načerpat klid. Dne 3. července 1971 jej však jeho družka našla mrtvého ve vaně. Kromě ní a neznámého lékaře nikdo tělo neviděl. Nekonala se pitva, oficiální příčinou úmrtí byl infarkt. Pamela si tajemství smrti svého přítele vzala do hrobu - o tři roky později se předávkovala. Jim Morrison je pohřbený na pařížském hřbitově Père Lachaise a jeho hrob se stal poutním místem. Dodnes přitom kolují fámy, že jeho smrt byla jen kamufláž a Morrison žije někde v ústraní.

Zbylí tři členové The Doors pak dále koncertovali a nahrávali, po dvou letech se však rozpadli. Manzarek a Krieger začali znovu společně vystupovat v roce 2002, nyní pod názvem Ray Manzarek and Robby Krieger of The Doors.

Video Kdo byl Jim Morrison?
video

Kdo byl Jim Morrison?