David Morse: Záporákem jsem rád

Karlovy Vary – Neřekl bych, že jsou to normální lidé. Kdyby byli normální, tak by nedělali to, co dělají, prohlásil v rozhovoru pro ČT24 americký herec David Morse na adresu svých kolegů Seana Conneryho a Kevina Spaceyho, s nimiž se potkal před kamerou. Na rozdíl od nich ale nedostává hlavní role. „A kolik je ve filmu dalších zajímavých postav? Většinou je to záporák, kdo je zajímavý. A většinou je v celém filmu,“ vysvětlil Morse, proč se roli „toho zlého“ nebrání.

Navíc, přiznává, nechtěl celý život zůstat zaškatulkovaný jako herecký dobrák, a i proto si rád zahrál zápornou postavu. „Hodně režisérů, když mi ty role nabízeli, mi říkalo, že nehledají jen záporáka, ale chtějí, aby to byla lidská bytost, a doufají, že ji z postavy dokážu udělat. Některé bylo snazší polidštit než ostatní. Já, když hraji záporného hrdinu, tak na něj nemyslím jako na záporáka, není to tak, jak si lidé myslí, tak se ti lidé necítí. Lidé jsou lidé a dělají věci ze složitých důvodů. A to je to, co mě zajímá, ty komplikované příčiny,“ říká Morse.

Padoucha hraje i ve filmu Spoluautor, který přijel spolu s režisérem snímku (a autorem scénáře), jinak ale také hercem Martinem Donovanem představit na karlovarský festival. Uveden zde byl ve světové premiéře. Tragikomické drama vypráví osud autora divadelních her Roberta, jehož kariéra míří strmě dolů – jeho poslední hru stáhli po dvou týdnech. Do toho se nedokáže rozhodnout, co si počít s dávným milostným vzplanutím, které znovu nabírá na intenzitě. Světlo do mnoha otázek nakonec vnese soused Gus, se kterým Robert stráví jeden večer v nečekané situaci.

Snímek podle tvůrců zachycuje oba hrdiny v křehkých momentech jejich životů, při vyjasňování dlouho potlačovaných pravd a zažehnávání nejistoty nad vlastními rozhodnutími. „Je to vlastně založené na Martinově skutečném sousedovi, kterého Martin znal, když vyrůstal,“ prozradil Morse. „Neměl žádný život, byl velice osamělý a vzešly z toho velice tragické události. Je hodně vtipný a je to velice neobyčejný muž, ale věci se mu vymknou způsobem, který byste nečekali, a je velmi dojemné sledovat, jak si tím prochází.“

2David Morse začínal jako herec v divadle Boston Repertory Theatre, posléze studoval herectví v New Yorku, účinkoval v divadlech na Broadwayi i v Los Angeles a za své výkony získal řadu divadelních ocenění. Jeho herecké počátky jsou spojeny především s televizí. Morse dokáže vytvořit velmi výrazné a zapamatovatelné role drsných chlapíků jak v akčních filmech (Skála, Vyjednavač, Dlouhý polibek na dobrou noc), tak i dramatech, mezi něž patří především Zelená míle (1999, r. F. Darabont).

Delegace k filmu Spoluautor
Delegace k filmu Spoluautor
Více fotek
  • Delegace k filmu Spoluautor autor: Vt Šimánek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2691/269036.jpg
  • David Morse a Martin Donovan autor: Vt Šimánek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2692/269153.jpg
  • David Morse autor: Vt Šimánek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2691/269035.jpg
  • David Morse ve filmu Spoluautor zdroj: KVIFF http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2691/269040.jpg