V Hořicích letos český sochař chybí

Hořice - Na 26. ročníku mezinárodního sochařského sympozia v Hořicích na Jičínsku budou tvořit čtyři sochaři. Přijeli z Koreje, Rumunska, Thajska a Turecka. Poprvé tak sympozium, které svou tradicí patří k nejstarším na světě, bude bez českého sochaře. Sympozium dnes oficiálně začalo přijetím sochařů na hořické radnici. Se sochami by umělci měli být hotovi do konce července.

Na sympozium, jehož počátky sahají do roku 1966, se přihlásilo asi 120 výtvarníků z celého světa. Z nich odborná porota vybrala čtyři umělce: Korejku Park Shin Ae, Rumuna Stefana Curelarua, Thajece Trina Kittikanampola a Turka Tanzera Ariga.

Původně mělo být letos sochařů v lomu pět, vybrán byl i jeden sochař z Indie. Neměl však peníze na letenku, takže nepřijel. Organizátoři sympozia cestu účastníkům nehradí. Z Česka se podle organizátora sympozia Martina Samohrda přihlásili jen dva umělci, kteří ale porotu svými kvalitami nepřesvědčili.

Video Sochařské sympozium v Hořicích
video

Sochařské sympozium v Hořicích

Nábřeží sochařů

Vlastní sochařské práce v lomu U svatého Josefa začnou v sobotu. Kamenné bloky pískovce již mají sochaři v lomu nachystané. Vernisáž soch bude v neděli 31. července v Hradci Králové na akci Nábřeží sochařů.

Umělci nejsou ve své tvorbě na sympoziích tematicky nijak omezováni. Na hradeckém nábřeží sochy z každého sympozia zůstávají jeden rok a pak se vracejí do Hořic, kde jsou natrvalo usazeny v přírodním sochařském parku u cesty k lomu U svatého Josefa. V tomto parku a v přírodní galerii na blízkém vrchu Gothard je již ze všech dosavadních 25 sympozií ojedinělá kolekce více než 120 plastik.