Nalaďte se na jazzovou vlnu

Praha – Česko-slovenská sestava Ondřej Štveráček Quartet, jejíž poslední CD What˙s Outside bylo nominováno na jazzového Anděla za rok 2010, zahájí dnes v 17:00 na pražském Staroměstském náměstí 6. ročník Bohemia Jazz Festu. Do 23. července se jazzoví hudebníci z devíti zemí představí ještě v Domažlicích, Plzni, Brně, Prachaticích, Táboře a Českých Budějovicích. Program se na jednotlivých místech bude měnit. Koncerty budou tradičně zdarma.

Hned v úvodní den festivalu se v Praze představí legendární klávesista McCoy Tyner. Legendární hudebník, jehož osobitý klavírní styl byl součástí přelomové kapely Johna Coltranea v 60. letech, v rámci koncertu obdrží Bohemia Jazz Fest Award za přínos světovému jazzu. První den festivalu vystoupí také Petr Beneš, který mezi 40 účastníky zvítězil v soutěži mladých skladatelů s kompozicí Waiting for Art. V dnešním programu se dále se svou skupinou objeví dánská zpěvačka Caecilie Norbyová.

Video Interview s Rudym Linkou
video

Interview s Rudym Linkou

Hlavním hostem letošního Jazz Festu je Norsko, které patří mezi největší evropské jazzové mocnosti, a jde současně o jeden z vrcholů blížícího se festivalu. Celkem vystoupí osobnosti a jazzové hvězdy z devíti zemí světa. „Z Norska pochází řada naprosto špičkových evropských jazzmanů a pro nás je velkou ctí uvést tuto zemi jako hlavního hosta festivalu,“ říká prezident Bohemia Jazz Festu Rudy Linka. „Chceme prostě představovat naprostou špičku jazzu a jsme nadšeni, že se nám pro festival podařilo sestavit program té nejvyšší úrovně,“ dodává Linka s tím, že Skandinávci jsou mu velmi blízcí.

Kytarista českého původu žijící v Americe se švédským pasem Rudy Linka je současně i zakladatelem a organizátorem Bohemia Jazz Festu. Festival pořádá od roku 2005. Loňské koncerty festivalu navštívilo celkem 70 tisíc diváků.