Bluesové sny se plní

Praha – Pro české posluchače blues bude dnešní den svátkem. V pražském Kongresovém centru se na jednom pódiu sejdou slavný americký bluesový zpěvák a kytarista B. B. King a jeho britský kolega John Mayall. Legendární pětaosmdesátiletý bluesman z USA se zde zastaví na turné téměř přesně po dvou letech od minulé pražské návštěvy, sedmasedmdesátiletý Mayall kvůli možnosti společného vystoupení změnil datum plánovaného pražského koncertu s kapelou Bluesbreakers.

B. B. King se vrátil na pódia, přestože již několikrát oznamoval konec kariéry. Jako poslední koncert před českým publikem již avizoval své vystoupení v zaplněné pražské Tesla Areně v roce 2009. Otec 14 dětí B. B. King v Česku vystoupil už několikrát, vždy s velkým ohlasem. Poprvé navštívil Prahu na začátku 90. let, kdy vyprodal právě velký sál tehdejšího Paláce kultury, nynějšího Kongresového centra. Při dalších návštěvách v roce 1998 v Praze a o dva roky později ve Zlíně si s ním zahrál i domácí kytarista Luboš Andršt.

Video Rozhovor s Ondřejem Bezrem
video

Rozhovor s Ondřejem Bezrem

Na dnešním pražském koncertě se obě bluesové špičky sejdou na společném pódiu, každý však bude mít svou doprovodnou kapelu. „John Mayall, který vystoupí jako první, je doprovázen svojí kapelou Bluesbrakers, a B. B. King s sebou bude mít svůj velký band, protože každý hraje trošičku jinou muziku,“ říká hudební publicista Ondřej Bezr.

Původním jménem Riley B. King se narodil v roce 1925 ve státě Mississippi. Jako dítě sbíral bavlnu, po druhé světové válce se začal profesionálně věnovat hře na kytaru a odstěhoval se do města Memphis. Stal se oceňovaným kytaristou, široké rockové publikum ho poznalo na sklonku 60. let při hostování na americkém turné Rolling Stones. Charismatický bluesman ovlivnil celé generace rockových kytaristů. Spolupracoval například se skupinou U2, Erikem Claptonem či Garym Moorem.