B. B. King a Mayall (se) neunavili

Praha - Téměř zaplněný velký sál Kongresového centra v Praze naslouchal hudbě starých bluesmanů B. B. Kinga a Johna Mayalla a jejich kapel. Legendární pětaosmdesátiletý hudebník z USA se zde zastavil na turné téměř přesně po dvou letech od minulé pražské návštěvy a už dříve upozornil, že půjde o jeho poslední koncert v Česku. Sedmasedmdesátiletý Mayall kvůli možnosti vystoupení na stejném pódiu s Kingem změnil datum plánovaného červnového pražského koncertu s kapelou Bluesbreakers.

Úvodní část večera patřila Mayallovi, jehož doprovodila tříčlenná kapela. Nejprve však vystoupil sám a předvedl své umění hry na foukací harmoniku, kterou později doplnil i o klávesy. Kytary se však Mayall tentokrát po celý večer nedotkl. Již na začátku svého vystoupení zpěvák složil poklonu českému publiku i svému slavnému kolegovi, který byl hlavní hvězdou večera.

John Mayall
John Mayall

V druhé polovině večera zahájila asi hodinové vystoupení B. B. Kinga jeho osmičlenná kapela. Po dvou skladbách na scénu za potlesku stojícího sálu nastoupil v lesklém saku King. Ztěžka prošel pódiem a než usedl na připravenou židli předsazenou před kapelu a uchopil kytaru, hodil hrst trsátek do houfu fotografů pod pódiem.

Slavný bluesman pojal své vystoupení v ležérním stylu. O záplavě hitů nemohla být řeč, naopak písničky přerušoval kvůli drobným vtípkům s muzikanty, promlouvání k publiku i laškování s některými diváky. Rozpačitě působila jeho snaha přimět návštěvníky ke zpívání refrénu jedné z písniček. Když se kapela ztišila, znělo sálem místo zpěvu jen nesmělé šumění.

„Ne, nejsem unavený. Vy jste unavení?“ řekl King divákům v závěru vystoupení. Když se s ním publikum vstoje loučilo neutuchajícím potleskem, stačil asi dvacetkrát zopakovat své „děkuji“, než si nasadil černý klobouk a vydal se šouravým krokem do zákulisí.

B. B. King, původním jménem Riley B. King, se narodil v roce 1925 ve státě Mississippi. Jako dítě sbíral bavlnu, po druhé světové válce se začal profesionálně věnovat hře na kytaru a odstěhoval se do města Memphis. Stal se oceňovaným kytaristou, široké rockové publikum ho poznalo na sklonku 60. let při hostování na americkém turné Rolling Stones. Charismatický bluesman ovlivnil celé generace rockových kytaristů. Spolupracoval například se skupinou U2, Erikem Claptonem či Garym Moorem. Několik let po sobě King získával ocenění amerických hudebních magazínů pro nejlepšího kytaristu roku. Je majitelem čtyř čestných doktorátů, prezident USA ho roku 1990 ocenil významnou medailí za umění. Z řady nominací vyhrál 15 cen Grammy, především za nejlepší bluesové album.