Čtení pomáhá už v milionech

Praha – Charitativní projekt Čtení pomáhá funguje již třetí měsíc. Za tuto dobu dokázaly děti „vydělat“ přes 3 200 000 korun. Projekt Martina Romana, jenž dal k dispozici deset milionů na každý rok, děti motivuje k četbě finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískávají pro sebe, ale věnují ji na charitu. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodnou právě dětští čtenáři. Nejvíce žáků zapojených do projektu pochází ze severní Moravy, nejaktivnějším městem jsou ale Poděbrady, k čemuž podle slov ambasadorky projektu Aleny Ježkové významně napomáhá Základní škola T. G. Masaryka a iniciativa jejích učitelů, kteří děti k četbě vedou.

Každý z čtenářů, který se zaregistruje na webových stránkách projektu, přečte některou z doporučených knih a správně zodpoví kontrolní otázky k dané knize, získává kredit 50 korun. Ten pak věnuje na některou z nabízených konkrétních charitativních akcí. Charity navrhují oslovené dobročinné organizace a partneři projektu. „Jedná se o širokou škálu projektů. Je tam třeba pomoc pro nevidomé děti v Africe, pomoc pro staré lidi, ale většinou se to zaměřuje na handicapované děti a mládež v České republice,“ přibližuje Ježková. Seznam charit je proměnlivý, v okamžiku, kdy je některá z nich naplněna, nastupuje na její místo jiná. Od začátku bylo naplněno prozatím 35 charit.

Otázky ověřující dětskou četbu jsou poměrně detailní, zacílené také na pochopení knihy. Jak ukázalo šetření Evropské komise, právě s tím mají děti často problém. Co se týče zařazených knih, jsou vybírány v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu. V odborné porotě, která knihy navrhovala, usedli například Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček či Martin Roman, který je iniciátorem a donátorem projektu.