Sen letní noci začal v tramvaji

Praha - Druhý ročník festivalu Praha - Sen letní noci dnes zahájila výstava Putující galerie, kterou si mohou prohlédnout cestující v tramvaji projíždějící na několika různých linkách centrem Prahy. Originální expozice nabízí cyklus dokumentárních fotografií z natáčení filmu Emira Kusturici Závěť. Autorem snímků je český fotograf Petr Našic. Festival potrvá do 22. července, kdy vyvrcholí koncertem Emira Kusturici na pontonu mezi Karlovým mostem a mostem Legií v blízkosti Střeleckého ostrova. Čerstvý nositel francouzského Řádu čestné legie, slavný filmový režisér a hudebník, vystoupí se svou kapelou The No Smoking Orchestra. Před ním se představí Dan Bárta a Illustratosphere a dalšími hosty, skupinami Vrelo, Maxmaber Orkestar a The Spankers. Večer zakončí velký ohňostroj.

Druhá fotografická vernisáž proběhne týž den večer, tentokrát expozice oficiálního fotografa Kusturici Dragana Teodoroviće - Zeka představí nejzajímavější okamžiky koncertních a divadelních vystoupení The No Smoking Orchestra. Výstava bude slavnostně zahájena 21. července ve 20:30 Jiřím Bartoškou. Emir Kusturica na vernisáži předá cenu za celoživotní dílo svému profesoru z FAMU Otakaru Vávrovi.

Přehlídka nejlepších filmů Kusturici se uskuteční od 19. do 22. července v letních kinech Regina a Střelecký ostrov a v kině Světozor. Promítány budou filmy Dům k pověšení (1988), Otec na služební cestě (1985), Arizona Dream (1993), Černá kočka, bílý kocour (1998), Underground (1995) a Život je zázrak (2004).

Sen letní noci / detail pozvánky
Sen letní noci / detail pozvánky

Páteční koncert je určený pro širokou veřejnost, předpokládaná účast je podle pořadatelů 80 000 až 100 000 lidí. Vedle pátečního koncertu nabídne hudební část festivalu Praha - Sen letní noci i historické vozidlo Praga projíždějící ve čtvrtek odpoledne centrem města, z něhož bude v ulicích hrát skupina Maxmaber Orkestar.

Festival nabízí i jiné druhy umění. Například 19. července se uskuteční zahájení výstavy fotografa Milomira Kovačeviče - Strašniho s názvem Světla noční Paříže v Galerii kritiků v Paláci Adria. Výstava předního evropského fotografa potrvá do 30. července.

Velkoformátové fotografie Našice z natáčení zatím posledního hraného filmu Emira Kusturici Závěť budou umístěny od 21. července přímo na zdi náplavky Smetanova nábřeží na poloostrově Hollar. Fotografie umístěné na banneru o rozměrech 20 krát šest metrů budou viditelné nejen z poloostrova Hollar, ale také ze Střeleckého ostrova i z vodní hladiny během koncertu Kusturici na Vltavě. Vernisáž, kterou zahájí režisér Jan Hřebejk spolu s Kusturicou, se bude konat na poloostrově Hollar 21. července od 16:00.

„Můj pohled lehce přibližuje to, co se děje v zákulisí při natáčení. Emir Kusturica je prostě Emir Kusturica - kategorie sama o sobě. Je to člověk trochu dravější, než je u nás zvykem a tak jsem vděčen za to, že mě z natáčení nevyhodil a já mohl alespoň po dobu tří neděl zachytit něco z atmosféry při natáčení,“ řekl v rozhovoru pro ČT24 fotograf Petr Našic.