Co doma. Nejlepší je skončit Na ulici

Plzeň - Osmnáctý ročník hudebního festivalu Na ulici nezačne hudbou, ale mezinárodní výstavou velkoformátových obrazů pod širým nebem. Hudbou ožijí ulice západočeské metropole v pondělí, na pěti scénách v centru Plzně se až do 30. července vystřídá 55 kapel všech žánrů.

Obrazy českých a německých výtvarníků budou k vidění na prostranství v Proluce. Letos poprvé jsou součástí i dětské práce nainstalované na zdi nad Mlýnskou strouhou. „Výstava s názvem Barva na ulici se na hradební zdi uskuteční už počtvrté. Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti tentokrát vedle plzeňských umělců přizvala výtvarníky z Hradce Králové a Ostravy a také z německých měst Weiden a Regensburg,“ informovala za pořadatele Daniela Vítová.

Znouzecnost či Traband jako pouliční hudebníci

Hlavní hudební část festivalu odstartuje v pondělí. Původně třítýdenní akce se postupně změnila ve skromnější festival, který trvá týden. Na největší scéně, na náměstí Republiky, se první den představí Znouzectnost, legendární kapela, jež vznikla na plzeňské scéně v 80. letech a začínala jako skupina ovlivněná punkovou jednoduchostí. Následovat bude koncert stálice festivalu - tříčlenné skupiny Traband, jež se proslavila hudbou s prvky balkánské dechovky.

Festival Na ulici 2010
Festival Na ulici 2010

Podle organizátorů bude letos patřit největší scéna na náměstí různým žánrům, návštěvníci se mohou těšit například na keltský večer, reggae session nebo večer gospelů a spirituálů. „Menší prostor U branky ve Smetanových sadech bude tentokrát vyhrazen plzeňským kapelám a interpretům, tradiční jazzové koncerty v zahradě Měšťanské besedy v Kopeckého sadech letos doplní kapely hrající world-music,“ uvedla Vítová. Na alternativu zve Zach' s Pub na Palackého náměstí, tradiční country scéna je připravena v C. W. Saloonu v Kolárově ulici.

Oproti loňsku je festival o dva dny delší, koná se od 24. do 30. července.

Stáhněte si