Festa! Se starou hudbou

Praha - Letní slavnosti staré hudby provedou letos posluchače oslavnou hudbou, která se uváděla při slavnostních příležitostech, se zaměřením na období renesance a baroka. Dvanáctý ročník festivalu s podtitulem Festa!, zahájil v pátek večer koncert nazvaný koncert s podtitulem Na křídlech lva v Míčovně Pražského hradu.

Motto večera - Na křídlech lva - souvisí s Benátkami a známým znakem města a chrámu sv. Marka. V autentickém prostředí renesanční Míčovny zazněly původní nástroje, jakými jsou například historický dechový cink, předchůdce fagotu - dulcian, varhany nebo strunný nástroj chitarrone. Tvorbou raně barokních benátských skladatelů, kteří působili i u evropských dvorů na území Rakouska a Saska, provedl německý soubor Musica Fiata.

Zazněly skladby, jež se ve své době zřejmě uváděly v rámci mešního propria nebo při nešporách. Posluchači vyslechli díla Claudia Monteverdiho, Antonia Bertaliho, Marca Gioseppa Peranda nebo varhaníka u sv. Marka Giovanniho Gabrieliho.

Musica Fiata
Musica Fiata

Letošní dramatugrie zahrnuje sedm koncertů, včetně úvodního. Často neznámý nebo nově objevený repertoár představí do 8. srpna nejen na Pražském hradě, ale i v Trojském zámku a v historických sálech nebo kostelích Starého Města. „Nabídneme jak čistě náboženské, liturgické skladby, tak i skladby čistě světské,“ prozradil dramaturg festivalu Marc Vanscheeuwijck.

Milovníci staré hudby se mohou těšit mimo jiné na vystoupení belgického vokálního souboru Capilla Flamenca, tria Laterna Magica, souboru Música Temprana složeného z hudebníků jihoamerického původu působících v Evropě nebo Les Lunaisiens z Francie. V programu zatím nejvíce láká příští koncert nazvaný Música de Palacio a závěrečná slavnost Král přichází!, v níž vystoupí mezinárodní tým složený ze dvou vokálních sólistů a tří souborů, včetně neobvyklého hobojového ansámblu.