„Komediant“ Cura už je v Česku, do Krumlova se těšil

Český Krumlov - Světoznámý argentinský tenorista José Cura se rád vrací do Českého Krumlova, a to především za skvělým publikem, dobrým jídlem, nádherným městem a přírodou, uvedl dnes krátce po svém příletu do Prahy. Z hlavního města zamíří na jih Čech, kde se bude připravovat na nové nastudování opery Komedianti Ruggiera Leoncavalla. Na otáčivém hledišto bude uvedena v rámci právě probíhajícího hudebního festivalu Český Krumlov.

V koprodukčním projektu festivalu a Jihočeského divadla ztvární Cura hlavní roli Cania. Komedianti od Leoncavalla se letos v Curově kalendáři objevují velmi často, Cania zpíval například v newyorské Metropolitní opeře, Vídeňské státní opeře nebo milánské La Scale. Vystoupil s ním podle svých slov v různých situacích, ale nikdy ne na otáčivém prostoru.

Napínavé dvouaktové drama vášnivé lásky, zrady, žárlivosti a krvavé pomsty je podle Cury tak trochu ze života. Role principála Cania pojednává o troskotající kariéře i manželství, alkoholismu i ztrátě sebevědomí. „Je to velmi ze života a poučné nejen pro umělce, ale i pro politiky i šéfy firem, pro každého, kdo nese nějakou zodpovědnost a začíná ji ztrácet…,“ míní Cura.

Režie Komediantů se ujal Josef Průdek a hudbu nastudoval Curův dvorní dirigent a krajan Mario de Rose. Inscenátoři slibují i malé překvapení v podobě vystoupení profesionálních artistů během představení.

Opera bude mít premiéru 5. srpna, uváděna bude do 10. srpna, přičemž Cura v ní vystoupí všechny večery s výjimkou 8. srpna.

José Cura
Zdroj: Hud. festival Č. Krumlov

Do Česka dnes slavný tenorista přiletěl z Estonska, kde zpíval na galakoncertu. Do Českého Krumlova se vrací po roce, loni zde s velkým úspěchem vystoupil dvakrát. Otáčivé hlediště ho prý fascinovalo. „Budeme zpívat obklopeni stromy a rostlinami. Určitě to ale bude zajímavý a nezapomenutelný zážitek. Pokud nastanou problémy, pak bude výzvou je vyřešit a výzva znamená zábavu, protože ta rozbíjí rutinu,“ uvedl.

Je připraven i na náhlé změny teplot, které už uměly potrápit hlasivky mnoha pěvců českokrumlovského festivalu. Tak jako loni, kdy při prvním Curově koncertu večerní teplota šplhala ke třicítce a při druhém koncertu klesla na 12 stupňů. „Publikum určitě hodně trpělo, protože bylo velmi chladno. Orchestru byla zima a vzpomínám si, že jsem na tomto koncertu měl přes sebe i modrou deku. Byl to náročné pro každého,“ poznamenal.

José Cura je jedním ze tří tenorů, které nabízí program dvacátého ročníku krumlovského festivalu. Na zahájení vystoupil Ramón Vargas, závěr festivalu bude patřit Plácidu Domingovi.