Zpěvák učí Peruánce jezdit na kole

Lima – Rockové hvězdy už v minulosti bojovaly za záchranu tropických pralesů nebo sbíraly peníze pro hladovějící. Newyorčan David Byrne, známý jako zpěvák kapely Talking Heads, si za svou misi zvolil cyklistiku. V zemích Latinské Ameriky propaguje jízdu po městě na kole. Hudební vizionář se tak podílí na podobě kontinentu, jehož hudbu zprostředkoval zbytku světa.

Zdroj: Oficiální stránky Davdia Byrnea Autor: Harry Scott

Hvězda rockové skupiny Talking Heads a úspěšný umělec na sólové dráze David Byrne se jako vydavatel zaměřil na Latinskou Ameriku. Teď se do jejích měst vrací jako apoštol pedálů a řídítek. „Požádali jsme Davida Byrnea, aby s námi spolupracoval na budoucí podobě mobility ve městech. Od úřadů chceme, aby vyčlenily alespoň pět procent rozpočtu na infrastrukturu pro cyklisty a osvětovou kampaň. Pro budoucnost měst to má obrovský význam,“ podotýká ředitel Institutu dopravy Bernardo Barandas.

„Když jsem s touhle myšlenkou začínal v New Yorku, bylo to obtížné. Třeba když vidíte řidiče, kteří do města přijedou z venkova a nejsou zvyklí dělit se s cyklisty o místo, jsou velmi agresivní.“


Propagátor latinsko-americké hudby obráží na své cyklistické misi velkoměsta Latinské Ameriky. Ve svém domovském New Yorku se, jak říká, posledních třicet let pohybuje hlavně na kole. „Automobil je už skoro století na prvním místě. Dochází nám, že to není nejlepší nápad pro naše města a naše zdraví. Nejde o to zbavit se aut, ale najít nějakou rovnováhu,“ dodává Byrne.