Alois Nebel pojede do Benátek

Benátky – Na programu jednoho z nejprestižnějších filmových festivalů na světě, který se bude konat letos v italských Benátkách už po osmašedesáté, je i český snímek Alois Nebel. Nedávno dokončený film tvůrců Tomáše Luňáka, Jaroslava Rudiše a Jaromíra Švejdíka tak slaví velký mezinárodní úspěch ještě před svou premiérou v českých kinech letos v září, na tzv. áčkovém festivalu v Benátkách bude totiž uveden přímo v hlavním programu.

„Jsme velmi poctěni, že se světová premiéra odehraje na festivalu s takovou tradicí, jakou Benátky mají. Po našich předchozích filmech Venkovský učitel a Návrat idiota, jež byly na festivalu v Benátkách uvedeny ve vedlejších sekcích, je Alois Nebel prvním naším filmem vybraným přímo do hlavního programu benátského festivalu,“ řekl producent filmu Pavel Strnad.

Alois Nebel se v Benátkách ocitne v té nejlepší společnosti. Vedle něj uvede festival v hlavním programu například nový film Stevena Soderbergha, thriller Contagion, světovou premiéru si na festivalu odbude i hraný dokument Wilde Salome slavného herce a v tomto případě i režiséra Al Pacina.

Pro českou kinematografii obecně je účast filmu Alois Nebel v tomto programu festivalu vynikajícím úspěchem, navíc režisér Tomáš Luňák tímto filmem debutuje. V hlavní soutěži letošního ročníku benátského festivalu bude uveden například film George Clooneyho, filmové novinky od režisérů Davida Cronenberga nebo Romana Polanského.

Video Reportáž Jiřího Svobody
video

Reportáž Jiřího Svobody

Festival zahájí 31. srpna právě nový film v režii George Clooneyho s názvem The Ides of March. Čeští diváci uvidí Aloise Nebela poprvé necelé tři týdny po premiéře v Benátkách, v českých kinech bude 29. září. Snímek, jenž na plátna uvede Michala Krobota, Aloise Švehlíka nebo Karla Rodena, vznikl s přispěním České televize.

Příběh filmu Alois Nebel

začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel (Miroslav Krobot). Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v ní zjevuje Dorothe (Tereza Voříšková), oběť násilného odsunu Němců po 2. světové válce. Šedivé dny na nádraží v Bílém Potoce na sklonku socialismu líně plynou, výhybkář Wachek (Leoš Noha) společně se svým otcem (Alois Švehlík) kšeftují s důstojníky sovětské armády.

Poklidnou atmosféru naruší jednoho dne Němý (Karel Roden), který překročí hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku. Halucinace nakonec Nebela přivedou do blázince a přijde o místo výpravčího. Vydá se do Prahy hledat jinou práci u dráhy a na hlavním nádraží najde svou životní lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková). Nebel se rozhodne vrátit zpátky do hor, aby se znovu setkal s Němým a souboj s temnými stíny minulosti dovedl do konce.