Folklorní kroje ukryly deštníky, průvod se nekonal

Praha - Deštivé počasí dnes překazilo vyvrcholení Pražských folklorních dnů. Pestrobarevné kroje totiž na Staroměstském náměstí ukryly pláštěnky a deštníky. Organizátoři proto slavnostní průvod centrem metropole zrušili, obávali se o kroje a kostýmy účastníků. Soubory z celé Evropy, Asie nebo Kanady poté alespoň na Staroměstském náměstí improvizovaně vystoupily na pódiu.

Slavnostní průvod, který měl vyjít v 15:00 ze Staroměstského náměstí a přes Celetnou ulici, Ovocný trh a Václavské náměstí se vrátit zpět pod Staroměstskou radnici, měl zakončit dvoudenní slavnosti. Během nich stovky tanečníků a hudebníků předvedly tance, kroje nebo hudební nástroje své domoviny.

„Kostýmy a kroje účastníků jsou velmi nákladné, zplihlé by se vám moc nelíbily,“ odůvodnili divákům zrušení průvodu organizátoři. Každý z přítomných souborů poté pozvali na pódium, kde po krátkém vystoupení obdrželi od pořadatelů pamětní diplom. Diváci, mezi kterými byli zejména překvapení turisté, obdivovali bohatě zdobené lidové kroje. Někteří z nich si na mladých tanečnicích vynutili společné fotografie.

Mezinárodní setkání amatérských folklorních souborů Pražské folklorní dny skončil 30. července na Staroměstském náměstí v Praze. Kvůli nepřízni počasí se průvod souborů nekonal.
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Folklorní skupiny předvedly během festivalu rozmanité tance. Například Angličané do Prahy přijeli představit lidový tanec Morris Dancing, při kterém využívají různých předmětů, jako jsou tyče, meče, dýmky či kapesníky. Z Rakouska pochází tradiční Schuhplattler, skočný tanec pantomimického rázu, provázený potleskem dlaní o chodidla a stehna, výskoky a podupy.

Andaluský soubor Albarracín předvedl tradiční flamenco a hosté z Katalánska tanec Ball de Bastons, který vychází z tradičního zemědělského života a napodobuje činnosti na usedlostech a farmách. Nechyběla ukázka polky, valčíku a tanců z kyjovského Dolňácka v podání moravského lidového souboru Ratiškovská Dolina.