Spider-Man není Obama, ale…

New York - Nakladatelství Marvel Comics vítá do svého komiksového arsenálu staronového hrdinu. Má pořád ten stejný červenomodrý kostým, skáče po budovách a z rukou mu vystřelují pavučiny. Legendární Spider-Man sloupl pavučinou ozdobenou masku, aby odhalil svou novou tvář - a ta je černá. Soudobý hrdina Miles Morales, který je napůl černoch a napůl Hispánec a žije v newyorské městské části Brooklyn, nahradí dlouholetého pavoučího hrdinu Petera Parkera, kterého zabil jeho odvěký nepřítel zelený skřet v červnovém dílu Ultimate Spider-Man Issue 160.

„Tímhle jsme chtěli učinit výpověď o jednadvacátém století,“ řekl agentuře Reuters šéfredaktor nakladatelství Marvel Axel Alonso. „Sám jsem smíšeného původu. Moje matka je z Anglie, otec z Mexika. Když byl zvolen (prezident Barack) Obama, brečel jsem - částečně proto, že je Afroameričan, ale hlavně proto, že je míšenec,“ dodal. „Pamatuju si, jaké to bylo vyrůstat jako míšenec. Tohle je v USA čím dál tím častější a vypovídá o našem bohatém kulturním dědictví.“ Spisovatel Spider-Manových příběhů Brian Michael Bendis je žid a adoptoval dvě děti z Afriky. „Takže vím, že i pro něj to byla rozhodně osobní záležitost,“ uvedl Alonso.

Stejně jako Parker, jenž nosil masku Spider-Mana od šedesátých let, je i Miles podivínské, nemotorné děcko z dělnické třídy. Parker byl sirotek vychovávaný tetou a strýcem v bělošské části Queensu. Milesovi rodiče - matka černoška a otec Latinoameričan - jsou stále naživu. Žijí v rasově mnohem rozmanitějším Brooklynu a hrají v příběhu klíčové role.

Video Reportáž Ondřeje Moravce
video

Reportáž Ondřeje Moravce

Tvůrci jsou tak přesvědčeni, že skuteční fanoušci Spider-Mana mu i přes radikální změnu zůstanou věrní. Podle marketingového koordinátora Thora Parkera teď bude hrdina lidem navíc mnohem bližší, protože uvidí, že se pavoučím mužem může stát úplně každý. „Spider-Man je nepochybně jeden z nejsnáze rozpoznatelných superhrdinů na planetě,“ řekl Alonso. „Ale když teď sloupne svou masku, bude mít velmi odlišný vzhled a citově bude souznít se všemi druhy nových čtenářů. Nepochybuji o tom, že lidé se do Milese zamilují stejně jako do Petera Parkera bez ohledu na to, jaké jsou rasy nebo z jaké jsou třídy,“ dodal.