Cura zvedl Krumlov ze židlí, v Komediantech zazářil

Český Krumlov – Několikaminutový aplaus vestoje si vysloužil argentinský pěvec José Cura jako principál Canio v opeře Ruggiera Leoncavalla Komedianti. Slavný tenorista se včera představil divákům v premiérovém představení před otáčivým hledištěm v zahradách krumlovského zámku. Pod širým nebem zde vystoupí ještě čtyřikrát – a všechny reprízy jsou beznadějně vyprodány.

Po mexickém tenoristovi Ramónu Vargasovi je José Cura již druhou pěveckou hvězdou světového formátu, kterou přivítal letošní, už dvacátý Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově. Pro Curu to byl český operní debut. „Bylo to nádherné představení, vyšlo i počasí, klobouk dolů,“ pochvaloval si jeden z diváků, herec Petr Štěpánek. „Skvělé nastudování, skvělí herci, skvělá hudba,“ přidal se houslista Pavel Šporcl.

V operním dramatu o dvou dějstvích, které zavedlo diváky do světa italského verismu plného vášnivé lásky, zrady a krvavé pomsty, vystoupil v roli Tonia italský barytonista Marco Danieli a v roli Peppeho Josef Moravec. Venkovana Silvia ztvárnil Jiří Brückler a jediné ženské role Kolombíny-Neddy se ujala českobudějovická rodačka, sopranistka Jana Šrejma Kačírková, která s Curou sklidila největší aplaus. Hudebního nastudování se ujal Curův krajan Mario de Rose.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové

Inscenátoři nedali divákům šanci se nudit. Využili dynamiku točny, aby scéna byla v každém záběru zajímavá. Režisérovi Josefu Průdkovi umožnil unikátní prostor využít artistických vystoupení, kterými okořenil a prodloužil jinak asi hodinové představení. „Tady mohu být mnohem variabilnější, využívat různých prostorových možností i rytmu hudby,“ uvedl.

Pro operu netradiční a náročný prostor krumlovské točny si Cura zamiloval již loni, kdy zde byl jako divák. „Je to obrovská výzva, člověk musí úplně přepnout myšlení a vnímat úplně jinou perspektivu,“ nechal se slyšet Cura. Mnohem tvrdší práce při přípravách představení a obtížná komunikace s dirigentem i mezi jednotlivými herci se ale podle jeho slov vyplatí. „Je to úplně jiný zážitek než z klasického divadla,“ dodal. Práci umělcům komplikují také rozmary počasí. Kvůli dešťům v posledních dnech organizátoři do poslední chvíle nevěděli, jestli nebudou muset představení přesunout do zámecké jízdárny.

Při vzniku opery Komedianti se skladatel inspiroval skutečnou událostí, kterou sám zažil v jedné italské vesnici v 60. letech 19. století. Drama ze života kočovných herců postavil v líbivý kontrast mezi kostýmovanými postavami italské komedie dell'arte a životními vztahy skutečných lidí. Protagonisté začínají během představení přímo na jevišti řešit osobní spory vedoucí až k osudové tragédii. K proslulým pěveckým číslům patří zejména árie Cania „Směj se, paňáco“, s níž právě Cura sklízí úspěchy po celém světě.

José Cura zazpíval před otáčivým hledištěm i dnes a diváci ho uslyší ještě 7., 9. a 10. srpna. Pouze v pondělí 8. srpna ho nahradí čínský tenorista WeiLong Tao. Charismatický pěvec se do Českého Krumlova vrací po roce, loni zde s velkým úspěchem dvakrát vystoupil koncertně. Vrcholem letošní krumlovské hudební sezony pak bude koncert krále opery Placida Dominga. Ten zde vystoupí v sobotu 20. srpna.