Cura zvedl Krumlov ze židlí, v Komediantech zazářil

Český Krumlov – Několikaminutový aplaus vestoje si vysloužil argentinský pěvec José Cura jako principál Canio v opeře Ruggiera Leoncavalla Komedianti. Slavný tenorista se včera představil divákům v premiérovém představení před otáčivým hledištěm v zahradách krumlovského zámku. Pod širým nebem zde vystoupí ještě čtyřikrát – a všechny reprízy jsou beznadějně vyprodány.

Po mexickém tenoristovi Ramónu Vargasovi je José Cura již druhou pěveckou hvězdou světového formátu, kterou přivítal letošní, už dvacátý Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově. Pro Curu to byl český operní debut. „Bylo to nádherné představení, vyšlo i počasí, klobouk dolů,“ pochvaloval si jeden z diváků, herec Petr Štěpánek. „Skvělé nastudování, skvělí herci, skvělá hudba,“ přidal se houslista Pavel Šporcl.

V operním dramatu o dvou dějstvích, které zavedlo diváky do světa italského verismu plného vášnivé lásky, zrady a krvavé pomsty, vystoupil v roli Tonia italský barytonista Marco Danieli a v roli Peppeho Josef Moravec. Venkovana Silvia ztvárnil Jiří Brückler a jediné ženské role Kolombíny-Neddy se ujala českobudějovická rodačka, sopranistka Jana Šrejma Kačírková, která s Curou sklidila největší aplaus. Hudebního nastudování se ujal Curův krajan Mario de Rose.

Inscenátoři nedali divákům šanci se nudit. Využili dynamiku točny, aby scéna byla v každém záběru zajímavá. Režisérovi Josefu Průdkovi umožnil unikátní prostor využít artistických vystoupení, kterými okořenil a prodloužil jinak asi hodinové představení. „Tady mohu být mnohem variabilnější, využívat různých prostorových možností i rytmu hudby,“ uvedl.

Pro operu netradiční a náročný prostor krumlovské točny si Cura zamiloval již loni, kdy zde byl jako divák. „Je to obrovská výzva, člověk musí úplně přepnout myšlení a vnímat úplně jinou perspektivu,“ nechal se slyšet Cura. Mnohem tvrdší práce při přípravách představení a obtížná komunikace s dirigentem i mezi jednotlivými herci se ale podle jeho slov vyplatí. „Je to úplně jiný zážitek než z klasického divadla,“ dodal. Práci umělcům komplikují také rozmary počasí. Kvůli dešťům v posledních dnech organizátoři do poslední chvíle nevěděli, jestli nebudou muset představení přesunout do zámecké jízdárny.

Při vzniku opery Komedianti se skladatel inspiroval skutečnou událostí, kterou sám zažil v jedné italské vesnici v 60. letech 19. století. Drama ze života kočovných herců postavil v líbivý kontrast mezi kostýmovanými postavami italské komedie dell'arte a životními vztahy skutečných lidí. Protagonisté začínají během představení přímo na jevišti řešit osobní spory vedoucí až k osudové tragédii. K proslulým pěveckým číslům patří zejména árie Cania „Směj se, paňáco“, s níž právě Cura sklízí úspěchy po celém světě.

José Cura zazpíval před otáčivým hledištěm i dnes a diváci ho uslyší ještě 7., 9. a 10. srpna. Pouze v pondělí 8. srpna ho nahradí čínský tenorista WeiLong Tao. Charismatický pěvec se do Českého Krumlova vrací po roce, loni zde s velkým úspěchem dvakrát vystoupil koncertně. Vrcholem letošní krumlovské hudební sezony pak bude koncert krále opery Placida Dominga. Ten zde vystoupí v sobotu 20. srpna.